Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lenyűgöző látvány: óriási gitárt fotózott a világűrben a Hubble űrteleszkóp

MEGOSZTÁS

A NASA a héten egy lenyűgöző felvételt tett közzé, amelyet a Hubble űrteleszkóp rögzített. A képen egy óriási, gitár alakú képződmény látható az űr mélyén, mintegy 2700 fényévre a Földtől.

Bár ez a „Gitárköd” nem zenél, látványa mégis ámulatba ejti a csillagászat iránt érdeklődőket. A különleges forma egy gyorsan forgó neutroncsillag, a PSR B2224+65 által kibocsátott anyagáramnak köszönhető, amely furcsa, gitárra emlékeztető alakot öltött.

A Gitárköd központjában található PSR B2224+65 egy pulzár, amely a másodpercenként 765 kilométeres sebességgel száguld az űrben. Ez a gyors mozgás és a pulzár erőteljes sugárzása hozta létre a hidrogénköd gitárformájú szerkezetét. A pulzár által kibocsátott részecskék buborékokat képeznek a körülötte lévő közegben, amelyeket a csillag által keltett „szél” a mozgás irányában összesűrít, így rajzolva ki a különleges formát – írta a hirado.hu.

„kozmikus gitár” méretei szinte felfoghatatlanok: hossza meghaladja az egy fényévet, vagyis több mint 10 billió kilométert.

Ha létezne hangszerként, megszólaltatásához valóban hatalmas pengetőre lenne szükség.

A Hubble-kép másik különleges részlete egy vörös foltokból álló vonal, amely a Gitárköd nyakától indul. Ezeket a foltokat csillagközi porfelhők alkotják, amelyeket a pulzárból kilépő nagy energiájú röntgensugárzás gerjeszt. A sugárzás elektromágneses sugárzást vált ki a porfelhőkben lévő részecskékben, amelyek ennek hatására vörösen felragyognak.

A röntgensugárzás forrását a NASA Chandra Röntgenteleszkópja érzékelte, amely a pulzárból kilövellő, 12 billió mérföld (közel 2 fényév) hosszú energiasugárzást mutatta ki.

Ez az anyag-antianyag részecskékből álló filamentum egy „lángszóró” hatását kelti, amely szinte kilövell a gitár alakú köd végéből.

A Gitárköd nemcsak lenyűgöző látvány, hanem jelentős tudományos értéket is hordoz. A pulzár rendkívüli forgási sebessége és erős mágneses tere energiát és tömeget alakít át egymásba, elektronokat és pozitronokat hozva létre. Ez a folyamat az E=mc² egyenlet fordítottját használja.

A Gitárköd tehát nemcsak a csillagászati megfigyelések csodája, hanem egyedülálló bepillantást nyújt az univerzum legextrémebb folyamataiba. Az ilyen felfedezések emlékeztetnek arra, milyen lenyűgöző és kiismerhetetlen a világűr. A NASA által közzétett képek és adatok a tudomány és az emberi kíváncsiság diadalát képviselik, amely újabb és újabb titkokat tár fel az univerzum végtelen színpadán.

 

(Kép: NASA)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!