Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Kié a legtöbb műhold a Föld körül? Kiderült!

MEGOSZTÁS

A Tesla, a SpaceX és az X (Twitter) tulajdonosa megkerülhetetlen figurájává vált az új innovatív technológiáknak. Elon Musk politikai nézeteivel ugyan nem mindenki ért egyet, de tény, hogy az egykori dotcom milliárdos nélkül ma szinte elképzelhetetlen bármilyen fejlesztés. Befolyásának legújabb bizonyítéka, hogy a Föld körül keringő műholdak közel kétharmada a kezében van.

A múlt héten bocsátották fel a Starlink hétezredik műholdját. A SpaceX által épített és üzemeltetett flotta átlagosan napi három műholddal nő az első 2019-es fellövése óta. Musk többször elmondott célja, hogy szeretné, ha a világ minden sarkában hozzáférhető lenne az internet, és ezért ilyen gyakoriak a pályára állítások.

A SpaceX jelenleg 6370 aktív Starlink műholddal rendelkezik, és több száz inaktív vagy már pályáról letért műholdja is van. Három év alatt a flotta megháromszorozódott, és ma már a világ összes működő szatellitjének 62 százaléka tartozik a céghez. Ez a szám nagyjából tízszerese annak, mint amit a Starlink legközelebbi riválisa, a francia Eutelsat az Egyesült Királyságban működő műholdóriás leányvállalata, a OneWeb magáénak tudhat.

Elon Musk egyre dominánsabb

Iparági szereplők ezért kezdenek tartani attól, hogy Elon Musk befolyása a műholdpiacon túlságosan meghatározóvá válik. A SpaceX dominanciája már így is szembetűnő, messze ez a legsikeresebb az Amerikában működő magán-űrtechnológiai vállalatok között. Amikor azonban az űrsiklóprogram nyugdíjazásával a NASA beengedte a magáncégeket az űriparba, nem az egyeduralom, hanem épp a piaci verseny, és az ennek köszönhető olcsóbbítás volt a cél.

Jelenleg úgy tűnik, ez hosszú távon nem megvalósítható. A kérdés, hogy mi történik majd a kínai, indiai és más távol-keleti, esetleg az európai szereplőkkel. A geopolitikai helyzet ugyanis sok mindent befolyásol az űrben is. Ukrajna orosz inváziója miatt például Musk kénytelen volt SpaceX rakétákkal szállítani berendezéseit az űrbe, miután 2022-ben lemondták az orosz Szojuzok indítását. A költségek ennek megfelelően megnövekedtek.

Terjeszkedik a Starlink

A jövőt illetően azonban ez a céget nem rázta meg: terveik között összesen 42000 műhold felbocsájtása szerepel, amelyek együttesen a világ bármely pontján képesek lesznek biztosítani a nagy sebességű internet- és telefonkapcsolatot. A Starlink már jelenleg is 102 országban működik, több mint hárommillió ügyféllel, akik havi díjat fizetnek a szolgáltatásért. Egyszeri beruházásként még egy 300 dolláros földi tányérra van szükségük.

A cég számos további terjeszkedést tervez, egyedül Afganisztán, Észak-Korea, Irán, Kína, Oroszország és Szíria nem szerepel a jelenlegi várólistán az internetes korlátozások, illetve a különféle okokból fennálló kereskedelmi embargók miatt. Ám ezekben az országokban is előfordult már, hogy az emberek hozzáfértek a hálózathoz, ha illegálisan sikerült becsempészniük a vevőkészüléket. 2022-ben például aktivisták több tudat Starlink tányért szállítottak Iránba.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!