Kezdetben a YouTube macskák és kisgyerekek gyűjtőhelye volt, akik pixeles felvételeken mosolyogtak a nagyvilágba, esetleg olyan alapvető információkat osztottak meg, mint a valaha feltöltött legelső video, amely egy álltkerti sétáról mesél. Ahogy a lineáris médiaszolgáltatás helyét átvették az élő streamek, egyre komolyabb videok kerültek fel a YouTube-ra.
A felhasználók hozzávetőleg 45 másodpercig néznek egy tartalmat, a tizenévesek napi 2-3 órát töltenek videók nézésével. Az elmúlt két évtized tapasztalatai szerint a hazai nethasználók 27 százaléka keresi fel napi rendszerességgel a YouTube-ot, a 30 év alatti magyarok fele egy óra körül tölt a videomegosztón (ez a szám az Instagram, majd főként a TikTok megjelenésével csökkent).
A műsor szünetel, de a reklám nem
A közönség tehát hatalmas. Mindegyikük potenciális vásárló, ezért a brandek régóta szívesen fizetnek elő egy-egy reklámspotért a YouTube-on. A felhasználók persze ezt nem túlzottan kedvelik, de a videomegosztó megoldást kínál: elő lehet fizetni a prémium szolgáltatásra.
Mivel a TikTok térhódításával a YouTube egyre inkább a hosszabb videók gyűjtőhelye lett, a felhasználók gyakran nem egyszerre néznek végig egy-egy adást, podcastet vagy tanácsadó tartalmat. A kieső idő alatt eddig a YouTube a video aktuális képét mutatta, mostantól viszont állóképreklámokat sugároz. Tehát akkor is hirdetéseket fog megjeleníteni a felhasználóknak, ha azok éppen nem néznek videókat.
A statikus képek némelyike kifejezetten reflektál megjelenésének helyére és idejére, a Dunkin’ Donuts például azzal reklámozza fánkját egy ilyen szpotban, hogy „lehet, ez a műsor épp szünetel, de az éhséged nem”.
Lenyugszanak a felháborodott felhasználók?
A YouTube régóta fontolgatta a videók szünetelése alatti hirdetések megjelenítését, be is jelentette már korábban szándékát. Tavaly elkezdte kiválasztott hirdetőkkel kipróbálni az új formátumot, akik közleménye szerint kiválóan reagáltak. És nemcsak ők – állítja a cég szóvivője.
A felhasználók ugyanis kevésbé zavaró módon szembesülnek a kötelező reklámokkal. Igaz ugyanakkor, hogy semmi sem utal arra, hogy a szokásos hirdetések kevesebbet jelennének meg. Tehát szó sincs a videokezdeti és -közepi hirdetések csökkenéséről.
Sőt, mivel a cég célja minél több prémium előfizetőt szeretne szerezni, ezért valószínű, hogy a videoközi reklámok száma tovább növekszik majd, miközben egyre több a felháborodott Reddit-komment. A felhasználókat ugyanis bosszantja, hogy a cég jelentősen növelte a reklámok számát már eddig is a videók között és megszüntette a reklámblokkolók alkalmazhatóságát.