A közösségi médiában nagy port kavart, hogy az ír igazságügyminiszter, Helen McEntee bejelentette: súlyos és kiterjedt válasz készül a káros internetes tartalmak ellen. Írországban már kijelölték az online szolgáltatók számára kibocsátott eltávolítási végzések illetékes hatóságát. Ha az ír médiahatóság úgy dönt, hogy egy cég terrorizmust pártoló tartalmakat terjeszt, azokat a vállalat nemcsak eltávolítani lesz köteles, de a globális forgalmának négy százalékáig terjedő adminisztratív bírságot is kaphat. A szankcionálás alapja az unió terrorizmussal kapcsolatos online tartalomról szóló rendelete.
Az amerikai hozzáállás
A rendelet már önmagában nagyobb védelmet biztosít a terrorizmussal kapcsolatos tartalmak ellen, mint az Egyesült Államok szabályozása, azonban a bírság pontosan ellentétes az amerikai hozzáállással. Ott 1996-ban lépett érvénybe a Communication Decency Act, amelynek egyik paragrafusa immunitást biztosít az online szolgáltatóknak bármely platformjukra feltöltött tartalom esetén.
A jogszabályt az elmúlt években számosan támadták, mivel az a nyolcvanas-kilencvenes terrorizmusa alapján készült, ám a kétezres években megváltozott a terrorcsoportok működése. A globális világban egyrészt soha nem látott összetettségre tettek szert a hálózatok, másrészt az internettel olyan fegyver és meggyőzési eszköz került a kezükbe, amelyről a 20. század terroristái csak álmodhattak.
Ez különösen az amerikai Legfelsőbb Bíróság tavalyi döntésében kapott szerepet, amikor a testület úgy döntött, hogy sem a Twitter, sem a Google tulajdonában álló YouTube nem okolható a terrorista eszmék terjedéséért. A 2015-ös párizsi terrortámadás áldozata volt Nohemi Gonzalez, akinek családja pert indított a Google ellen, mert úgy vélték, a cég is felelős a 130 ember életét követelő támadásért, hiszen hagyta terjedni a káros tartalmakat. Ugyanígy vélekedett a Twitter esetében egy másik család, akik a 2017-es isztambuli terrortámadásban vesztették el szerettüket. A Legfelsőbb Bíróság azonban úgy látta, a techcégek nem segítették és támogatták az Iszlám Államot terve végrehajtásában.
Európa védi az áldozatokat
Most Írország valószínüleg újra felkavarja az indulatokat. Helen McEntee szerint minden tartalom a törvény hatálya alá tartozik, amely közvetlenül vagy közvetve terrorcselekmények elkövetését szorgalmazza. Így minden anyag, amely pártolja a terrorcselekményeket, hozzájárul mások bűncselekményéhez, illetve a terrorista csoportok tevékenységében való közvetlen részvételre vagy az ahhoz való segítségnyújtásra szólít fel, alapjául szolgálhat a pénzbírság kiszabásának.