Az AI által generált képek terjedése egyre nagyobb problémává válik. Egyrészről szellemi jogi kérdések, másképp a valóság torzítása miatt, nem beszélve a generált képek energiaigényéről is, ami brutális vízfelhasználást és grandiózus szénlábnyomot eredményez.
A legaggasztóbb problémát jelenleg a politikai (és egyéb) célokból létrehozott AI által generált hamis képek terjesztése jelenti, ami növeli a dezinformáció veszélyét. De sokszor, még az ártatlannak tűnő képek is képesek félrevezető információkat terjeszteni.
Az ilyen típusú képek már a nagy keresőmotorok találatai között is megjelentek. Ezért a Google bejelentette, hogy a következő hónapokban a képek tartalmi hitelesítési adataihoz hozzáadják azt a plusz információt, ha a kép AI-generált vagy módosított. Ez azonban csak azokra a képekre vonatkozik, amelyek a C2PA (Content Provenance and Authenticity) metadatával rendelkeznek – egyelőre nincs terv arra, hogy miként kezelik azokat az AI-képeket, amelyek nem felelnek meg ezeknek a szabványoknak.
Hogyan ismerheted fel az AI által generált képeket?
Szemek, végtagok és egyéb furcsaságok
A hibák keresése mindig jó kiindulópont. Gondoljunk például a pávával történtekre, ami “baby peacock” néven híresült el. A szemei lehet, hogy élethűek és kedvesek, de a lábai furcsák. Ugyan ez igaz bármilyen állatra vagy emberre. Az AI nagyon küzd az ujjak és végtagok megfelelő – számú – ábrázolásával is, ahogy a szem csillogásával. Egyszerűen nem tudja úgy megörökíteni, ahogy egy fényképező igen.
Nem testi hibák
A hibák lehetnek kevésbé nyilvánvalóak is: furcsa színek; textúrák, amelyek ott változnak, ahol nem kellene. De az árnyékok, építészeti vagy világítási problémák is árulkodnak. Gyakran előfordulhatnak a háttérben oda nem illő tárgyak vagy emberek. Néha pedig az egész kép túlságosan tökéletesnek tűnik.
Az internet egyik híres mémjévé váló Willy’s Chocolate Experience plakátján a cég arra invitálta meg az érdeklődőket, hogy látogassanak el a „pasadise of sweet teats”-be. Na most, ezzel az AI generált tartalommal az a probléma, hogy hogy helyesírási hiba és értelmetlenség került bele. A „paradise” szót helytelenül „pasadise”-nak írták, emellett az „sweet teats” kifejezés is félreérthető és furcsa, mivel a „teats” szó magyarul „emlőt” jelent.
Az ilyen nyelvi hibák gyakran előfordulnak az AI által generált tartalmakban, mivel az algoritmusok nem mindig értik a nyelv összefüggéseit vagy a szavak helyes használatát.
Forráskritika?
Néhány képen vízjel is található (mint a bébi páván), ami megkönnyíti az ellenőrzést. Fontos, hogy a kép visszakövethető legyen.
Végső soron az egyik legfontosabb szabály: mindig több forrást ellenőrizzünk le.