Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hogyan ismerd fel az AI által generált képeket?

MEGOSZTÁS

Néha a megszólalásig hasonlítanak a valódihoz, máskor pedig ezer méterről is kiszúrható, hogy mesterséges intelligenciával generált képről van szó. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni az AI alkotta képek jegyeivel, mert terjedésük egyre nagyobb probléma.

Az AI által generált képek terjedése egyre nagyobb problémává válik. Egyrészről szellemi jogi kérdések, másképp a valóság torzítása miatt, nem beszélve a generált képek energiaigényéről is, ami brutális vízfelhasználást és grandiózus szénlábnyomot eredményez.

A legaggasztóbb problémát jelenleg a politikai (és egyéb) célokból létrehozott AI által generált hamis képek terjesztése jelenti, ami növeli a dezinformáció veszélyét. De sokszor, még az ártatlannak tűnő képek is képesek félrevezető információkat terjeszteni.

Az ilyen típusú képek már a nagy keresőmotorok találatai között is megjelentek. Ezért a Google bejelentette, hogy a következő hónapokban a képek tartalmi hitelesítési adataihoz hozzáadják azt a plusz információt, ha a kép AI-generált vagy módosított. Ez azonban csak azokra a képekre vonatkozik, amelyek a C2PA (Content Provenance and Authenticity) metadatával rendelkeznek – egyelőre nincs terv arra, hogy miként kezelik azokat az AI-képeket, amelyek nem felelnek meg ezeknek a szabványoknak.

Hogyan ismerheted fel az AI által generált képeket?

Szemek, végtagok és egyéb furcsaságok

A hibák keresése mindig jó kiindulópont. Gondoljunk például a pávával történtekre, ami “baby peacock” néven híresült el. A szemei lehet, hogy élethűek és kedvesek, de a lábai furcsák. Ugyan ez igaz bármilyen állatra vagy emberre. Az AI nagyon küzd az ujjak és végtagok megfelelő – számú – ábrázolásával is, ahogy a szem csillogásával. Egyszerűen nem tudja úgy megörökíteni, ahogy egy fényképező igen.

Nem testi hibák

A hibák lehetnek kevésbé nyilvánvalóak is: furcsa színek; textúrák, amelyek ott változnak, ahol nem kellene. De az árnyékok, építészeti vagy világítási problémák is árulkodnak. Gyakran előfordulhatnak a háttérben oda nem illő tárgyak vagy emberek. Néha pedig az egész kép túlságosan tökéletesnek tűnik.

Az internet egyik híres mémjévé váló Willy’s Chocolate Experience plakátján a cég arra invitálta meg az érdeklődőket, hogy látogassanak el a „pasadise of sweet teats”-be. Na most, ezzel az AI generált tartalommal az a probléma, hogy hogy helyesírási hiba és értelmetlenség került bele. A „paradise” szót helytelenül „pasadise”-nak írták, emellett az „sweet teats” kifejezés is félreérthető és furcsa, mivel a „teats” szó magyarul „emlőt” jelent.

Az ilyen nyelvi hibák gyakran előfordulnak az AI által generált tartalmakban, mivel az algoritmusok nem mindig értik a nyelv összefüggéseit vagy a szavak helyes használatát.

Forráskritika?

Néhány képen vízjel is található (mint a bébi páván), ami megkönnyíti az ellenőrzést. Fontos, hogy a kép visszakövethető legyen.

Végső soron az egyik legfontosabb szabály: mindig több forrást ellenőrizzünk le.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!