Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hipochondriát okoznak a hordható eszközök?

MEGOSZTÁS

Több milliárd dolláros iparág az okosórák, fitnesskarkötők, okosgyűrűk piaca. Egyre többen szeretnének folyamatosan információkat kapni testük működéséről. Az orvosok azonban figyelmeztetnek, hogy mindig fenntartással kell kezelni a hordható eszközök jelzéseit.

Az okosórák és az intelligens gyűrűk beépített érzékelőkkel rendelkeznek, amelyek figyelik viselőjének pulzusszámát, légzését, testhőmérsékletét, vércukrát, alvás- és menstruációs ciklusát és edzési rutinjait. Számos prémium termék állítja, hogy ezek az információk hasznosak az esetleges egészségügyi problémák kiszűréséhez.

A brit egészségügyi miniszter, Wes Streeting már javasolta, hogy az ország több millió betegének kellene hordható eszközöket adományozni, hogy otthonról követhessék nyomon a tüneteiket, például a rákkezelésre adott reakciókat.

Nincs azonban teljes egyetértés az orvosi szakmában. Az amerikai Élelmiszer- és Egészségügyi Hivatal (FDA) például figyelmeztetést adott ki a vércukormérő okosórák esetén, hogy azokat ne használják a betegek diagnosztikus eszközként, mivel a non-invazív vércukormérés nem megbízható.

Nő a hipochondria

Ennek ellenére számos hordható eszköz már orvosi ajánlással is rendelkezik. Mások szkeptikusak. Helen Salisbury brit háziorvos például úgy nyilatkozott, hogy számos betege jelenik meg aggodalmasan a rendelőben, miután ilyen-olyan adatokat látott a hordható eszközén, ám ezek többsége nem szorul ellátásra. Így a betegekben egyrészt nő hipochondria veszélye, másrészt túlterhelhetik az amúgy is sok országban kapacitáshiánnyal működő egészségügyet.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az ilyen eszközök az igazán súlyos problémákat, mint például egy tumor növekedése, nem mutatják. Sőt, a rosszindulatú rákos megbetegedések esetén pszichológiailag is veszélyes lehet, ha folyamatosan azzal foglalkozik a beteg, mit mutat a csuklóján vagy az ujján hordott kütyü.

Salisbury szerint a hordható eszközök alapvetően jó szokásokra ösztönöznek, hogy az ember sétáljon többet, fogyasszon kevesebb alkoholt, tartsa meg az egészséges testsúlyát. Ezeket azonban a háziorvosok is elmondják.

A nagy gyártók szívesen reklámoznak sikertörténeteket, például az Apple marketingje szerint volt olyan vásárló, akinek az életét az okosóra mentette meg, mivel a szívkövető funkció időben értesítette az illetékeseket. Sokkal kevesebb hír születik a számos fals pozitív eredményről. Az FDA is ezért adott ki figyelmeztetést, mivel az esetleges kiugró vércukorértékre, ha valaki inzulint ad, miközben arra valójában nincs szükség, akár életveszélyes állapotba is sodorhatja magát.

Az EKG-mérés mozgás közben például a csuklón biztos nem hatékony, mivel a mozgás zajt kelthet, az órák viszont folyamatosan mérnek. Az okosgyűrűk pulzusszám-mérése sem feltétlen megbízható, hiszen a pulzust a csuklóból vagy közvetlen a szívből érdemes mérni.

Nincs szabvány

Az ilyen hiányosságok kijavítása a szoftver feladata. Ám nincs nemzetközi szabvány sem a hordható eszközökre, sem a szenzorokra, sem a szoftverekre, sem az adatgyűjtés formájára. Minél következetesebben viselünk egy eszközt, annál pontosabbak az adatai. De még ez sem biztosíték.

Történt ugyanis, hogy egy felhasználó felesége riasztó értesítést kapott: a férj autóbalesetet szenved. Az Apple Watch nem tudta, hogy egy versenypályán szórakozik, ugyan nem túl ügyesen, de teljes biztonságban.

A vita tehát állandó. Egyes szakértők szerint az Egyesült Királyságban azért merülhetett fel a hordható eszközök javaslata, mivel jelenleg a cél, hogy az ellátás kikerüljön a kórházakból. A kérdés tart-e már itt a technológia.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!