Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hamarosan agyműtét nélkül is lehet protéziseket irányítani

MEGOSZTÁS

Az amerikai Phantom Neuro startup olyan implantátumot épít, amely a bőr alá kerülve pontosabb irányítást biztosít az elektronikus protézisek felett. A kutatók szerint ez áttörést jelent a végtagjukat vesztett emberek számára, mert így már agyműtét nélkül is elérhetővég válik a robotvégtag irányítása.

A művégtagok piaca sokat változott az elmúlt években. A sokféle mechanikus lehetőség mellett egyre elterjedtebbek az izomelektromos protézisek is, amelyeket a maradék végtag izmaiban lévő elektromos jelek irányítanak. A probléma, hogy ezek rendkívül lassúak és nagyon behatárolt, hogy mit tudnak elvégezni.

Többségük például csak előre programozott mozdulatsorra képes, tehát például a tenyér behajlítása után tud megfogni dolgokat, majd kinyújtja a kart, de a kar kinyújtását, majd a tenyér behajlítását már nem tudja.

Jobb-e az izomelektromos protézis?

A felsővégtag-amputáltak körében végzett 2020-as felmérésben 20,7 százalékuk használt izomelektromos protéziseket, míg 74,4 százalékuk mechanikus protéziseket (ezek az eszközök, horgokkal nyithatók és zárhatók, testmozgással és csigarendszerrel működtethetők). Nem volt különbség a felhasználói elégedettségben a protézistípusok között, sőt az izomelektromos protézisek használatát 44 százalék teljesen elhagyta egy idő után.

A jelenlegi izomelektromos protézisek elektromos impulzusokat olvasnak le a felületi elektródákról, amelyek az amputált csonkon helyezkednek el. A legtöbb robotprotézis két elektródával vagy rögzítési csatornával rendelkezik. Amikor az ember meghajlítja a kezét, a kar izmai összehúzódnak. A mozgási szándék az agyból ered, amely elektromos impulzusokat küld a perifériás idegeken keresztül, az amputáltaknál ezek az idegpályák érintetlenek.

Tehát az izomösszehúzódási parancsok továbbra is megvannak egy felső végtag amputálásakor a maradékszövetben. Az elektródák elektromos jeleket vesznek fel ezekből az összehúzódásokból, értelmezik azokat, és mozgásokat indítanak el a protézisben. A felületi elektródák azonban nem mindig rögzítik stabilan jeleket, mozoghatnak és elcsúszhatnak, így csökken a pontosságuk.

A meglévő robotkarok korlátozott számú gesztussal rendelkeznek, és a sortartás miatt a gesztusok vezérléséhez a viselőknek sokszor olyan mozdulatokat kell tenniük, amelyek nincsenek összhangban a kívánt mozdulattal.

A Phantom Neuro klinikai kísérletében résztvevők vékony, rugalmas izomimplantátumot kapnak, ami természetesebb mozgást tesz lehetővé. A tíz alany a cég érzékelőinek hordható változatát használta egy már piacon lévő robotkar vezérlésére.

Gyors és pontos fejlesztés

Egy tízperces algoritmus-kalibrálási folyamat után a résztvevőket 11 mozdulatra utasították (beleértve például a nyitott kéz, az ököl szorítását, mutatóujj kinyújtását, a csukló be- és kiforgatását), mindegyiket többször kellett megismételni, miközben a Phantom szoftvere megtanulta és dekódolta az izomjeleket, majd a protézis megtette azokat a mozdulatokat, amelyekre csak gondoltak. A kódolás pontossága 84,8 százalék és 98,4 százalék között mozgott, a jelészleléstől a kézmozdulat végrehajtásáig kevesebb mint 200 ezredmásodperc telt el. Ez kiváló eredmény, mivel a természetes emberi folyamat mindezt 100 ezredmásodperc alatt hatja végre.

A tanulmány sikere megnyitja az utat a Phantom beültethető érzékelőinek jövőbeni teszteléséhez. A cég arra törekszik, hogy közvetlenül az izmokhoz kapcsolódjon, hogy a felhasználók természetesebb kontrollt biztosíthassanak. A továbbfejlesztés a beültetett érzékelő lesz, amelyet nem fenyeget az elmozdulás veszélye. A hordható eszközöket ugyanis gyakran újra kell kalibrálni.

Többek között Elon Musk Neuralinkje agy-számítógép interfészként agyi beültetéssel próbálná a végtagokat irányítani, azonban szakértők szerint az agyimplantátumok nagyobb kockázatot jelentenek, mivel nagyon hosszú élettartamúnak kell lenniük, hogy a betegeknek ne kelljen többször agyműtéten átesniük

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!