A közösségi média elterjedésének köszönhetően egészen új értelmet nyert az egy kép többet mond minden szónál kifejezés. Ma már egy videó, és abból is néhány másodperces verzió viszi a pálmát, a TikTok így tudott futótűzként elterjedni a fiatalok között világszerte. A rövid, könnyen (nagy legalábbis a YouTube-videóknál könnyebben) szerkeszthető formátum rendkívül népszerű Tokiótól Los Angelesig. Olyannyira, hogy a Meta termékei is igyekeznek másolni.
Kutatások évek óta bizonyítják mennyire kártékony, időrabló, mivel az ember észre sem veszi az idő múlását a rövid videók pörgetése közben. A másik probléma, hogy a TikTok a Z és az alfa generáció körében átvette a tájékoztató média szerepét, így a fiatalok alig ellenőrzik le az ott látottakat, az álhírek pedig éppen a könnyű szerkeszthetőség miatt rendkívül könnyen készülnek.
További érdekesség, hogy a TikTok szülőhazájában mindez nem igaz. Kínában a formátum azonos, de a tartalom az oktató videókra korlátozódik.
Miért akarják betiltani?
Az Egyesült Államok már jóideje vitázik a videómegosztóval, illetve annak anyavállalatával a ByteDance-szel. Az amerikai kormány azzal vádolta meg a ByteDance-t, hogy kapcsolatban áll a kínai kormánnyal, a TikTok anyavállalata ezt kategorikusan tagadta. A Biden kormányzat tisztségviselői mégis aggódnak, hogy az alkalmazás kiadja Kínának az 170 millió amerikai felhasználó adatait.
Joe Biden kilenc hónapot adott a ByteDance-nek 2024 áprilisában, hogy eladja a TikTok-ot, különben országszerte betiltják. A határozott figyelmeztetések ellenére azonban nem történt semmi az eladást illetően.
A TikTok elismerte, hogy még az ideiglenes tilalom is rendkívül káros lehet a működésükre, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy cenzúrázza a szólásszabadságot. A tulajdonosok Donald Trumppal akarnak kiegyezni, aki elvileg „politikai eszközökkel” oldaná meg a vitát. Hogy ez pontosan mit jelent nem tudni.
Tavaly a TikTok csaknem 25 milliárd dollárral járult hozzá az Egyesült Államok gazdaságához, ez mindenképp hiányozni fog a költségvetésből, ha az alkalmazás 2025. január 19-től elsötétül, és Donald Trump egy nappal későbbi beiktatása sem hoz változást.
VPN, új alkalmazások vagy kiegyezés
Ugyanakkor hiába távolítják el a TikTokot az összes alkalmazásboltból, ha már telepítve van a telefonra, akkor nem tűnik el. Tehát lehet azért bizonyos átfutási időtartammal számolni. Az alkalmazás hozzáférhetősége valószínűleg gyorsan fog csökkenni, és végül egyszerűen leáll. Sok felhasználó kezdte lementeni kedvenc tartalmait, mások nm aggódnak, VPN regisztrációval el fogják tudni érni.
Ráadásul néhány dolog még mindig megakadályozhatja a betiltást. Lehet, hogy a ByteDance enged, és eladja az alkalmazást. Számos amerikai befektető jelezte már érdeklődését a közösségi média cég részvényei iránt. A másik, hogy a Legfelsőbb Bíróság a ByteDance szólásszabadsággal és cenzúrával kapcsolatos ügye mellé áll.
A bizonytalanságnak egyelőre az alternatív közösségimédia-alkalmazások a nyertesei: egyre többen regisztrálnak a TikTokhoz hasonló Lemon8 és Triller oldalakra. A tiltás a cég számára azért veszélyes, mert világszerte betiltási hullámot indíthat el. A TikTokot már betiltották Afganisztánban, Indiában, Nepálban, Szomáliában és Hongkongban, illetve számos más országban kitiltották a kormány tulajdonában lévő eszközökről.