Az AI szektor növekedése az Egyesült Államokban már jól látható. A mesterséges intelligenciához kapcsolódó álláshirdetések száma 68%-kal emelkedett 2022 vége óta. Ezzel szemben az általános készségeket igénylő pozíciók hirdetései 17%-kal csökkentek ugyanebben az időszakban.
A Marylandi Egyetem és a LinkUp közös kutatása, arra a következtetésre jutott, hogy a mesterséges intelligenciához szükséges készségek iránti kereslet robbanásszerűen megnövekedett, ami új munkaerőpiaci trendet indított el.
A kutatás szerint az OpenAI által kifejlesztett ChatGPT is szerepet játszott ebben a változásban. Erre “ChatGPT hatásként” hivatkoznak.
Az új típusú munkakörök megjelenése
Mg egyes hagyományos IT pozíciók iránti kereslet, mint például programozással kapcsolatosak csökkentek, addig az AI fejlesztésével kapcsolatos munkák egyre fontosabbá váltak. A kutatás arra is rámutatott, hogy a GitHub Copilot és más AI-eszközök a kódolás 60-70%-át képesek elvégezni. Így a korábbi tíz fős csapatok helyett négy fős csapatok is elvégezhetik ugyanazt a munkát – olcsóbban.
Ezek a változások különösen a tanácsadói szektorban figyelhetők meg. Az Ernst & Young kutatása szerint azok a cégek, amelyek mesterséges intelligenciába fektettek, több mint 97%-ban pozitív megtérülést tapasztaltak.
Az AI hatása a munkaerőpiacra: Milyen pozíciók kerülhetnek veszélybe?
Bár sok szakértő optimistán tekint a mesterséges intelligencia fejlődésére, még mindig felmerül a kérdés, hogy milyen hatással lesz mindez a munkaerőpiacra. A mesterséges intelligencia egyik előnye, hogy képes automatizálni azokat a munkafolyamatokat, amelyek repetitívek, egyszerűek, így bizonyos pozíciók, például az adminisztratív munkakörök fokozatosan eltűnhetnek. De azok is, amelyek lefordíthatók a 0-1, 0-1 nyelvezetre, azaz jól körülírhatók és szabályozottak.
A Revelio Labs kutatása szerint a cégek igyekeznek optimalizálni a munkaerőt, és egyre inkább olyan szakembereket keresnek, akik képesek AI-jal dolgozni. Ezzel csökkentve a szükséges munkaerőt. Ezen kívül az offshoring, azaz a munkahelyek olcsóbb országokba helyezése is egyre nagyobb szerepet kap a cégek munkaerő-tervezési stratégiáiban.
Ezen kívül a kutatás a négynapos munkahét kérdését is felvetette. Abban pedig egyetértés van, hogy az AI hozzásegíthet ehhez.
A vállalatok AI-ra építve csökkenthetik a költségeiket
Az AI alkalmazása nemcsak új állásokat teremt, hanem a cégek működését is átalakítja. A nagy technológiai cégek, mint a Microsoft és a Google, évről évre milliárdokat fektetnek az AI-fejlesztésekbe. A Microsoft például 80 milliárd dollárt kíván invesztálni AI adatközpontokba a 2025-ös pénzügyi évében, és ezzel párhuzamosan a vállalatok egyre inkább arra törekednek, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazva növeljék működésük hatékonyságát.
Bár sok vállalat gyorsan adaptálja az AI-t, még mindig sokan vannak, akik óvatosak a potenciális adatvédelmi és biztonsági kockázatok miatt. A ZipRecruiter közgazdásza, Julia Pollak szerint, bár az AI iránti kereslet növekvő, a cégek továbbra is lassan integrálják a technológiát, mivel számos jogi és adatvédelmi kérdés felmerülhet.