A Redditen adott hangot csalódottságának az a felhasználó, akinek a posztját követően futótűzként terjedt a hír, hogy a ChatGPT azonnal leállítja a csevegést, ha egy bizonyos „David Mayer”-ről kérdezik.
A dolgot tetőzte, hogy a hétvége folyamán kiderült, vannak még olyan nevek, amelyekkel egyszerűen nem tud mit kezdeni a rendszer. Egyszerűen összeomlik tőlük. A lista a teljesség igénye nélkül: Brian Hood, Jonathan Turley, Jonathan Zittrain, David Faber és Guido Scorza.

Természetesen összeesküvéselméletek garmadája született a jelenség magyarázatára, aminek hátterében egy sokkal hétköznapibb ok állhat. Például az, hogy olyan személyekről van szó, akik az alkalmazások használatakor, letöltéskor, vásárláskor stb. megjelenő általános adatvédelmi szabályzatban megtiltották a személyes adataik kereskedelmi célú adatbázisban való szerepeltetését.
De vannak szélsőségesebb példák is, amikor a ChatGPT megnémul. Jó példa erre Brian Hood esete, egy ausztrál polgármester. A férfi tavaly azzal vádolta az OpenAI-t, hogy a mesterséges intelligencia chatbotjuk hibásan Hood-ot nevezte meg egy évtizedekkel ezelőtti bűncselekmény elkövetőjeként, amelyről valójában a férfi tett feljelentést. Bár Hood ügyvédei felvették a kapcsolatot az OpenAI-al, perre végül nem került sor. A hamis információt viszont eltávolították az algoritmusból.
Ami David Mayert illeti. Valószínűleg sokan élnek ezzel a névvel, ám közöttük nincs egyetlen híres vagy világszerte ismert ügyvéd, újságíró, polgármester vagy más ismert személy. Ami talán magyarázatot adhat a furcsa jelenségre, az a 2023 nyarán, 94 éves korában meghalt David Mayer professzor története.
A brit-amerikai akadémikusnak évekkel a halála előtt is meggyűlt a baja az online személyiséglopással, ugyanis egy terroristaként körözött bűnöző használta azt álnévként. A helyzet odáig fajult, hogy a professzor egy idő után már utazni sem tudott.
Mayer folyamatosan harcolt azért, hogy visszaszerezze a nevét, és elérhetetlenné tegye az bármilyen jellegű felhasználás kapcsán.
Az OpenAI azonban még nem tisztázza a hiba okát, így csak találgatni lehet.
(Kép: Unsplash/Solen Feyissa)