Suchir Balaji négy évig dolgozott az OpenAI-nál, mielőtt etikai aggályok miatt úgy döntött, elhagyja az vállalatot. Úgy nyilatkozott a New York Timesnak, hogyha valaki elhiszi, amit ő látott, akkor „el kell hagynia a céget”.
Változó internetes működés
Balaji szerint az OpenAI mesterséges intelligencia képzési gyakorlata nincs rendben, a cég a modell képzése során megsértette a szerzői jogi törvényeket. Továbbá az OpenAI jelenlegi üzleti modellje feldúlja az általunk ismert internet működését, üzleti rendszerét. Az adatra éhes mesterségesintelligencia-modellek ugyanis csak nem fair módszerekkel táplálhatók. A cég több nagy horderejű szerzői jogi ügyben perben áll.
A figyelmeztetések tovább fokozzák az egyre növekvő vitákat a mesterséges intelligencia-ipar körül: a szerzői jog által védett anyagok hogyan használhatók, vagy inkább nem használhatók az AI modellek képzésére. Számos szakértő egyetért, hogy a mesterséges intelligencia túl gyorsan fejlődik, így átfogó kormányzati szabályozás nélkül nincs lehetőség attitűdváltásra.
Nem fenntartható modell
Suchir Balaji 2020-ban került az OpenAI-hoz. Egyike volt azon munkatársnak, akik a webről gyűjtött képzési adatokat rendszerezték és végül betáplálnak az OpenAI nagy nyelvi modelljeibe. Akkor az OpenAI jól finanszírozott kutatócégként működött, így a szerzői jogok kérdések nem került szóba. Ám miután a ChatGPT 2022 novemberében megjelent, a chatbot már nem zárt ajtók mögött végzett kutatási projekt volt. A nagy nyelvi modell kereskedelmi hasznosítást kapott. Az AI-t olyan tartalmak vagy szolgáltatások előállítására használták, amelyek közvetlenül tükrözték vagy utánozták a tanított, szerzői jog által védett forrásanyagot, így veszélyeztetve a megélhetést és a profitmodelleket.
„Ez nem fenntartható modell” – vallja Bilaji. Fél, hogy az egész internetes ökoszisztémára negatív hatással lesz a cég. Az OpenAI így Bilaji szerint teljesen feladta non-profit gyökereit, ami az USA versenyképessége szempontjából problémás.