A 2015-ben alapított londoni startup, az Ai Build neve árulkodó: az Ai a mesterséges intelligencia, az MI nem hivatalos rövidítése (AI lenne a hivatalos), míg az építés a 3D nyomtatásra – additív gyártásra – vonatkozik, azaz szoftvereik MI segítségével segítik a „21. századi tárgyalkotást.”
Abból indultak ki, hogy miért annyira nehéz nagyméretű tárgyakat, például épületeket nyomtatni, és hamar rájöttek: a nem megfelelő automatizáció, vagy annak hiánya az egyik fő ok. Erre találtak ki működő megoldásokat, így a munkafolyamatokat optimalizáló AiSync platformot is, egy felhőszámítás-alapú szoftvert. A szoftver a tervfájlokból automatikusan generálja a legjobb gépi utasításokat nagyméretű additív gyártáshoz.
Legújabban az OpenAI GPT-modelljét, a november végi megjelenése óta a köztudatba a „mesterségesintelligencia-forradalom” egyik jelképeként berobbant ChatGPT-t igyekeznek platformjukkal közös nevezőre hozni. A mögöttes technológia az Ai Build vizuális programmotorjának és az OpenAI modelljének hatékony kombinációja. A kivitelezéshez több év gyártási adatait használták fel londoni laboratóriumukban.
Chatbot mondja meg a nyomtatónak, hogy mit és hogyan nyomtasson
Az új rendszer neve „Beszélj AiSync-hez” (Talk to AiSync), a természetesnyelv-alapú megoldás szeletelési utasításokat ad a 3D nyomtatónak. Egyelőre a bétateszt-szakaszban járnak, gondosan kiválogatott partnerekkel vizsgálják a lehetőségeket, igyekeznek eljutni a munkafolyamat automatizálásának határaiig, és értelemszerűen csak a tesztek lezárultával dobják majd piacra a sokak tevékenységét megkönnyítő szoftververziót.
A Stanford nyuszi (Kép: Free SVG)
A fejlesztők elmondták, hogy a szoftverrel nem tervezőket vagy mérnököket akarnak helyettesíteni, mert a döntéshozásban változatlanul ott az ember, sőt, az újfajta természetes nyelvi interfésszel még jobb a felhasználói élmény.
Többek között az 1994-es számítógépes grafikai 3D tesztmodellhez, a Stanford nyuszihoz generáltak optimalizált 3D nyomtatófájlt. Az Ai Build olyan szöveges utasításokat (promptokat) adott a programnak, mint „szeleteld fel a nyuszit rétegenkénti két milliméter magassággal”, „a kitöltést fokozatosan növeld az utolsó néhány rétegben, hogy a fülek erősebbnek látszódjanak”, „A nyomtatási sebesség jónak tűnik, de az éles sarkokban csökkentsd egy kicsit, hogy maradjon a pontosság.”
A Talk to AiSync-kel közelebb kerülhetünk a 3D nyomtatás fősodorrá válásához. Ilyen és hasonló utasításokat bárki adhat a rendszernek, tervezők és mérnökök pedig hihetetlen gyorsan optimalizálhatják a termékeiket, szinte megszűnnek a grafikus szoftverek miatti korlátok.