A keddi incidensben legalább 12 ember halt meg és többezren megsérültek. Sokan a kezükben tartották a személyhívókat, ami után már nem lehetett megmenteni a végtagjukat. Civilek is megsérültek, például azok, akik a táskákban hordott az eszközök mellett álltak.
A Hezbollah és a libanoni kormány is Izraelt hibáztatja, ám a zsidó állam nem kommentálja az esetet. Szakértők azóta jelezték, hogy Hezbollah tagjai akkor tértek át a személyhívóra, amikor a gázai konfliktus miatt az okostelefonok már nem voltak megfelelőek.
Új hadviselési forma
Váratlanul érte a milicistákat, hogy személyhívójuk előbb megszólalt, majd felrobbant, korábban ilyen támadás máshol sem történt. A támadás újszerűsége és meglepő jellege miatt számosan aggódnak, hogy új front nyílik a hadviselésben. És felmerül a kérdés, hogy mennyire biztonságosak a fogyasztási eszközök.
A válasz szerint nincs ok az aggodalomra, az eszközök megbízhatók. Jelenleg nem világos, hogy a személyhívók pontosan mi miatt robbantak fel. Biztonsági források úgy vélik, hogy kis mennyiségű robbanóanyagot helyeztek el a hívók belsejében, majd távolról felrobbantották az eszközöket. Szakértők szerint az átlagembernek nem kell aggódnia az olyan potenciális kockázatok miatt, mint például a műanyag robbanóanyagok, mert azok legfeljebb meghatározott csoportokat céloznak, és az ellátási lánc támadásához kapcsolódnak. A mobiltelefonok és az elektronikus eszközök általában nagyon biztonságosak, és a kicsi a valószínűsége, hogy hasonló támadás érjen bárkit, bár a terroristacsoportok számára lehet ez új hadviselési forma.
Véd a miniatürizálás és az ellátási láncok összetettsége
A szakértők igyekeznek hangsúlyozni, hogy a libanoni személyhívók viszonylag régi és nagy modellek voltak, ami azért fontos, mert sok volt bennük a kihasználatlan hely és könnyen szét lehetett őket szedni. A mai okostelefonokat azonban úgy tervezték, hogy minden minimális helyet hasznosítsanak. Ha például egy iPhone-ban a tervezők plusz helyet találnak, azt biztos kicsinyítésre vagy új alkatrészek hozzáadására használják fel.
Más technikai eszközök, például a fülhallgatók körében is a miniatürizálás trend, így a drámai zsugorodás miatt aligha képzelhető el egy libanonihoz hasonló eset ezekben az eszközökben. Ráadásul a támadás végrehajtásához az ellátási láncot is befolyásolni kell. Vagy válogatás nélkül terjesztik ugyanis az eszközöket, vagy valamilyen módon biztosítják, csak adott felhasználóhoz jusson el a robbantható termék. A modern ellátási láncok összetettsége miatt ezt szinte lehetetlen kivitelezni.
Szakértők szerint mindez bizonyítja, hogy a zsebünkben lévő eszközök biztonságosak. Nem véletlen az sem, hogy a telefongyártók főként szoftveres oldalon védekeznek, mivel ott merülhetnek fel sérülékenységek.