Az Apple igazgatótanácsa arra kérte a befektetőit, hogy szavazzanak a Sokszínűség, Egyenlőség és Befogadás (DEI) programjának megszüntetésére irányuló javaslat ellen.
Egyre több technológiai nagyvállalatot éri külső vagy belső nyomás arra vonatkozóan, hogy töröljék el a DEI irányelvét, amely célja többek közt a munkahelyek sokszínűségének, befogadásának előmozdítására. Ezzel lehetőséget teremtve a bármilyen okból hátrányosabb helyzetű munkavállalók érvényesülésének is.
Az elmúlt hetekben egyre több, a globális színtéren befolyással bíró nagyvállalat jelentette be, hogy eltörli vagy finomhangolja a DEI irányelveit. Így tett többek közt a Meta, az Amazon, a Walmart és a McDonald’s is. Mindazok ellenére, hogy a korábbi években komoly márkaértékké és presztízzsé vált minél befogadóbb és DEI-pozitív céggé válni.
Mi állhat a DEI-vétó hátterében?
A DEI eltörlésére tett erőfeszítések mögött több ok is állhat. Mindezek közül a kiemelkedik a politikai megfontolású visszavonulás, ugyanis az Egyesült Államokban a DEI-kezdeményezésekkel kapcsolatos politikai viták egyre intenzívebbé válnak, különösen most, hogy Donald Trump ebben a hónapban visszatér a Fehér Házba. A leendő elnök ugyanis erős kritikákat fogalmazott meg a DEI-vel szemben.
Vannak, akik szerint a DEI a “politikailag korrekt” kultúrát erősíti, és inkább a sokszínűségre, mint a képességekre és teljesítményre helyezi a hangsúlyt a kiválasztás során. Mások szerint a DEI elengedhetetlen ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű csoportokba tartozó emberek is lehetőséget kapjanak.
Az Apple nem hátrál meg
Az Apple-t is elérte a DEI-vétó nyomása. A konzervatív beállítódásáról ismert National Center for Public Policy Research (NCPPR) felszólította a technológiai óriáscéget, hogy törölje el a DEI-irányelveit, mondván, hogy azok „jogi és pénzügyi kockázatokat rejtenek”.
Válaszul az Apple vezetősége arra kérte a részvényeseit, hogy szavazzanak az NCPPR javaslata ellen.
(Kép: davidgsteadman/flickr.com)