Amikor 2012-ben XVI. Benedek pápa elküldte a katolikus egyház első Twitter-üzenetét, számosan gondolták, hogy az egyház komoly számítástechnikai fejlesztések előtt áll. A Vatikánról tudjuk, hogy a világ legmodernebb technológiájával felszerelt intézmény, a hívekhez azonban ebből viszonylag kevés jut el. Bár van a mindenkori pápának közösségi média jelenléte, a Biblia is elérhető online, több vallásos applikációt fejlesztettek az elmúlt években, összességében mégsem a 21. századi technológia jut az ember eszébe, amikor a katolikus egyházra gondol.
Isteni közbeavatkozás
A luzerni Szent Péter-kápolna, a város legrégebbi katolikus temploma megpróbál ezen változtatni. „Kísérleti jellegű művészeti installációt” állítottak fel, amelyet Deus in Machinának neveztek el az irodalmi isteni beavatkozás fogalma (Deus ex Machina) nyomán.
A mesterséges intelligencia által generált Jézus-hologram a „béke veled, testvér” szavakkal szólítja meg templom egyik gyóntatótermében a gyónni vágyókat, és arra buzdítja őket, hogy beszéljenek arról, ami „bántja ma szívüket”. A mesterséges intelligenciával működtetett installáció száz nyelven beszél és elvileg hivatásos teológusok tanítottak a Biblia és az internetről származó teológiai szövegek segítségével.
Az ötlet eredetileg Philipp Haslbauer és Aljosa Smolic, a Hochschule Luzern Immersive Reality Center munkatársaitól származott, akik Marco Schmid, a plébánia teológusával együtt dolgozva alkották meg a hologramot.
Menő vagy sértő
A közösségi médiában közzétett klip vegyes reakciókat váltott ki az emberekből, nem tudták eldönteni, hogy nagyszerű vagy sértő ötletről van szó. Egyikük úgy reagált, hogy „Nem nem nem nem nem. Atyám, bocsáss meg, de ezek az emberek hülyék”. Egy másik hozzászóló nem tudta eldönteni, hogy szentségtörés történt vagy „valami nagyon menő”. Hasonló vélemény több is előkerült, sőt vita is kibontakozott az ötlet pártolói és a magukat sérve érzők között.
Többen feltették a kérdést, hogy bár nem hívők, de „ez nem ellentétes a tanításokkal?” Végül az a megállapodás született, hogy ha a hologram segít az embereknek és a felhasználók nem bánják, hogy a mesterséges intelligenciával beszélnek, akkor nem okoz problémát az installáció. Ráadásul ezek szerint a kereszténység hivatalosan is „belépett a digitális korba”.
(Kép: pixabay)