Brad Smith szerint a generatív mesterséges intelligencia áll a fejlődés középpontjában, már most megváltoztatja a gazdaságot és a társadalmat, de az igazi átalakulás még csak most kezdődik. Egyszóval új ipari forradalom küszöbén állunk.
Azonban a múlt tanulságai is fontosak a jövő szempontjából, tehát nem szabad például a 19. századi hibába esni, amikor az ipari hasznos felülírta környezetvédelmet. Legendás történet, hogy például a szénfelhasználás miatt Birminghamben eltűntek a fehér lepkék és csak feketéket lehetett látni.
Probléma, hogy a korábbi ipari forradalmakban számos mai kihívás még nem létezett, ezért nagyvonalakban tudjuk, hogy úgy kell növelni a jövőbeni előnyöket, hogy közben már vigyázni a környezeti értékekre is, ám a pontos utat mindig az adott esetben kell kitalálni.
Következő GPT
Smith érdekes gondolata volt, hogy már a korábbi ipari forradalmak esetén is láthattunk GPT-ket. Nem a Chat GPT-t, hanem az általános célú technológiákat (General-Purpuse Technologies) érti alatta. Ezek megoldások, amelyek nemzeti vagy globális szinten az egész gazdaságra hatással lehetnek. A GPT-k a már meglévő gazdasági és társadalmi struktúrákra gyakorolt hatásuk révén drasztikusan változtathatják meg a társadalmakat. Archetipikus példái a gőzgép, az elektromosság, a vasút, a cserélhető alkatrészek, az automatizálás, az autó és az információs technológia a számítógéptől az interneten át a mesterséges intelligenciáig.
A Smith által emlegetett jövőbeni átalakulás tehát némi szójátékkal Next GPT-ként (eljövendő GPT) írható le.
– Lehetőségünk van egy teljesen újfajta gazdaságot létrehozni, méghozzá közösen. Jobb ipari forradalmat alkothatunk. Ugyanakkor olyan kihívásaink vannak, amivel az előző forradalmakban résztvevők nem találkoztak – utalt a Microsoft vezetője a fejlődés környezeti hatásaira, amely egyre inkább magában foglalja az elektromosítást és annak következményeit.
Ugyanakkor a GPT Smith értelmezésében közjót szolgáló technológia is lehet. A generatív mesterséges intelligencia ismét összehozta a világot, ugyanúgy, ahogy a gőzgép, majd a villamos energia a 19. században, majd a 20. század folyamán a számítógép. Ezek az újítások bár először társadalmi zavarokhoz vezettek, később beállt a rendszer: megjelentek és túlsúlyba kerültek az egész társadalomra, a jólétre és a gazdasági növekedésre gyakorolt pozitív hatások. Smith szerint most azon a ponton vagyunk, hogy létrehozzuk a változást vezető modelleket.
Ugyanaz a technológia halmaz, több réteggel
Smith jóslata, hogy a 21. század második negyedében lehetőségünk nyílik az új technológiák valódi erejének terepen való kipróbálására. A múlt tanulságai nyomán pedig a területen dolgozó cégeknek együtt kell működniük.
– Fel kell ismernünk, hogy nem csak termékekkel rendelkező vállalatok vagyunk, hanem olyan ökoszisztéma, amely ugyanazt, de több rétegű a technológiai halmazt integrálja – mondta el Brad Smith Lisszabonban, hozzátéve, hogy a Microsoft az infrastruktúráktól kezdve a végfelhasználó által használt alkalmazásokig minden szinten jelen van, és a beruházások mind az ökoszisztémát erősítik.