Mielőtt Bill Gates leköszönt volna a Microsoft éléről, minden évben kétszer „gondolkodási hetet” töltött el valahol távol az irodájától, hogy „tisztán újragondolja céljait és vágyait”. A Google nemcsak játszótérré változtatta a Mountain View-i főhadiszállását – hogy fejlesztői minél jobban érezzék magukat munka közben –, de a motivációs problémákkal küzdő kollégáknak szabad utazási lehetőségeket biztosított a megfelelő feltöltődés érdekében. Az eredmény a Gmail Chat és a Google Earth lett.
A fejlett országokban a harmincas-ötvenes korosztályt érinti leginkább a munkahelyi kiégés. Ez olyan energia-, érdeklődés- és vágyvesztett állapot, amelynek tünetegyüttese nyolcvan százalékban megegyezik a depresszióéval, és amelyet – egy 2010-es évek közepi adat szerint – már öt-tíz év azonos munkavégzés is előidézhet. A mostani kutatások ennél rosszabb arányt mutatnak.
Stresszes javítani a mesterséges intelligencia hibáit
Amikor 2022 végén berobbant a köztudatba a a ChatGPT, számos cég igyekezett rögtön beépíteni a technológiát a munkafolyamatokba. Mára azonban azt látják, hogy az eszköz nem növelte a csapat termelékenységét, hanem stresszt és feszültséget okozott, ugyanis kétszer annyi időbe telik promptot írni, majd kijavítani a hibákat. Ráadásul a platformot időről időre frissítik, így újra kell tanulni a használatát.
Számos szakértő úgy látja, hogy a piacon túlcsordulnak az AI eszközök, és mindegyik valami másra szolgál. Ennek köszönhetően több mesterségesintelligencia-eszközt is figyelemmel kellett kísérni a feladatok végrehajtásához, ami nagyobb frusztrációt okoz. A folyamatos tanulás kényszerítése pedig külön megterhelő.
Baljóslatú kutatások
Az Upwork az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Kanadában készült felmérése szerint a felsővezetők 96 százaléka vár termelékenységnövekedést az AI-tól. Ugyanakkor a megkérdezett munkavállalók 77 százaléka állítja, az AI eszközök valójában csökkentették termelékenységüket, mivel több munkát adnak. Az alkalmazottak 47 százaléka vallja, hogy fogalma sincs, hogyan érhetné el a munkaadók által elvárt számokat.
Resume Now ennek tulajdonítja, hogy az általa megkérdezettek 61 százaléka gondolja úgy, a mesterséges intelligencia munkahelyi használata növeli a kiégés esélyét. 25 év alatt az arány 87 százalékra nő. Az emberek 43 százaléka szerint az AI negatívan befolyásolja a munka és a magánélet egyensúlyát.
Az Asana Ausztráliában, Franciaországban, Németországban, Japánban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban vizsgálata több munkahelyi alkalmazás bevezetésének hatását. Kutatásából az derül ki, hogy 15 százaléka azoknak, akik hat-tizenöt különböző alkalmazást használnak a munkahelyükön, maradnak le az üzenetekről és értesítésekről az eszközök száma miatt. A 16 vagy annál több alkalmazást használók 23 százaléka állítja, hogy kevésbé hatékonyak, és figyelmük is csökken, mert folyamatosan váltogatniuk kell az alkalmazásokat.
Cassie Holmes, a Kaliforniai Egyetem menedzsmentprofesszora úgy véli, probléma, hogy az alkalmazások közti váltáshoz és megtanulásukhoz is idő kell, viszont ma rendkívül érzékenyek vagyunk az elvesztegetett időre.