Az FSB olyan tekintélyes európai egyetemekkel működik együtt a projektben – amelyet az ESA 2024-ben meghirdetett pályázatára benyújtott több tucat pályázat közül a legjobbnak nyilvánítottak -, mint a holland TU Delft és a milánói Politecnico műszaki egyetem.
Zdravko Terze, a horvát egyetem vezető kutatója és a projekt menedzsere elmondta: az innovatív drón egy teljesen új repülési módot alkalmaz, olyat, amelyet a Földön lévő biológiai rendszerek mozgása inspirált.
Az olyan forgó szárnyak helyett, mint amilyen a NASA Ingenuity drón helikopterének van – amely 72 repülést hajtott végre a Marson, mielőtt 2024 januárjában balesetet szenvedett -, ez a fejlesztés alatt álló robotrepülőgép csapkodó szárnyakat használ majd – mondta a professzor, megjegyezve, hogy az új technológia hatékonyabb és energiatakarékosabb repülést tesz lehetővé a marsi légkör szélsőséges körülményei között.
A megalkotása után az első repülési teszteket az ESA hollandiai laboratóriumában végzik el, egy speciális Mars-kamrában, amely hűen szimulálja a vörös bolygó légkörét.
“Amennyiben ez a technológia átmegy a teszteken, a horvát tudományos kutatás hozzájárulhat a jövőbeni Mars-küldetések sikeréhez”
– mutat rá Terze.
A horvát professzor kutatásai a magántőke érdeklődését is felkeltették. A luxemburgi Vesna csúcstechnológiás kockázatitőke-alap nemrégiben startup céget hozott létre Horvátországban e technológia továbbfejlesztésére – közölte az FSB.
(Kép: Unsplash)