A mesterséges intelligencia fejlődése újabb mérföldkőhöz érkezett a ChatGPT legfrissebb, április 11-i fejlesztésével. Az úgy frissítésnek köszönhetőn a GPT már nem csak az adott beszélgetésben elhangzottakra, hanem a korábbi összes csevegésben leírtakra is képes visszautalni. Ha úgy tetszik, visszaemlékezni.
Mit jelent ez pontosan?
A ChatGPT új memóriarendszere nem csupán rövidtávú kontextusra épít. Mostantól képes hosszú távon is megjegyezni a felhasználókkal kapcsolatos fontos információkat – például nevet, munkakört, preferenciákat, stílusokat, vagy azt, hogy mivel foglalkozik a felhasználó. Mindezt természetesen csak a felhasználó jóváhagyásával, átlátható módon.
A memóriát egy új kezelőfelületen keresztül lehet vezérelni, ahol a felhasználók megtekinthetik, módosíthatják vagy akár teljesen törölhetik az AI által megjegyzett adatokat. Az OpenAI hangsúlyozza, hogy minden memóriafunkció kikapcsolható, így aki inkább adatok nélkül társalogna a ChatGPT-vel, továbbra is megteheti.
Mire lehet használni?
Az új funkció célja, hogy személyre szabottabb, kontextusban gazdagabb válaszokat adjon a ChatGPT. Például:
- a marketinges visszatérhet korábban elkezdett kampánytervezéshez anélkül, hogy újra el kellene magyaráznia az üzleti célt.
- a fejlesztő akár hónapokon keresztül dolgozhat ugyanazon projekten a ChatGPT-vel, miközben az AI emlékszik a kódstruktúrára, a technológiákra és a felhasználói preferenciákra.
Hol érhető el?
A memória funkció áprilistól válik fokozatosan elérhetővé az összes ChatGPT Plus előfizető számára, és alapértelmezetten be lesz kapcsolva az új felhasználóknál. Azok, akik már korábban használták a szolgáltatást, lehetőséget kapnak arra, hogy manuálisan aktiválják vagy deaktiválják.
Ugyanakkor az OpenAI az új funkció megjelenéséve hangsúlyozza a felelős adattárolás fontosságát. Ezért beépítettek minden olyan kontrollt, amellyel a felhasználók szabályozhatják a rendszer memóriáját. Az átláthatóság és az adatvédelem tehát központi szerepet kapott.
(Kép: Unsplash/Solen Feyissa)