A rosszfiúk a nyárra is tartogatnak egy-két trükköt, amivel könnyen kicsalják a pénzt az emberek zsebéből.
Apartman csalások
A népszerű szálláshely-foglaló portálokon a csalók is megjelennek. Hamis adatokkal és hamis hirdetésekkel hálózzák be az áldozataikat, akik az alacsony foglalási díj miatt sokszor az intő jeleket is figyelmen kívül hagyják. Nem egyszer az AirBnB-n is találkozni ilyen hirdetésekkel.
A kaució vagy szállás értékének kifizetése után a hirdetés eltűnik, a „tulaj” elérhetetlenné válik.
Mit lehet tenni? Érdemes olyan weboldalakon foglalni, amelyek ellenőrzöttek. Intő jel, ha a szállásadó kriptóban, ajándékkártyás fizetésként vagy banki átutalásként kéri a díjat. Érdemes az értékeléseket és a képeket is ellenőrizni, habár előbbieket könnyen lehet hamisítani, viszont a képek árulkodni fognak – főleg, ha máshol is ugyan azok köszönnek vissza.
Utazási csomag csalás
A kiberbűnözők gyakran folyamodnak ahhoz, hogy hamis weboldalakat hoznak létre, amelyek jobbnál jobb és olcsó repülőjegyeket, last minute utakat kínálnak. Ezek a weboldalak a megszólalásig hasonlítanak az eredetire, ugyanakkor a pici apróságok szemet szúrhatnak. Már ott érdemes gyanút fogni, ha a webcím, nem https-sel kezdődik, csak http-vel.
Ezeken az oldalakon gyakran foglalási díjat kérnek, vagy megpróbálják rávenni az áldozatot, hogy adja meg a bankkártyaadatait. Utóbbit szofisztikált adathalász email üzenetekbe csomagolják.
Hasonlóan a szállásfoglaláshoz. Itt is járjunk el körültekintően, és ha egy szemernyi kétség felmerül, már zárjuk is be az oldalt.
Wi-Fi hotspot csalások
A csalók hamis Wi-Fi hotspotokat hoznak létre a népszerű turisztikai célpontoknál, például repülőtereken, kávézókban és szállodákban. A hamis Wi-Fi hotspotok a megtévesztésig hasonlítanak az adott egység nevére, a reptereken például közkedvelt az „Ingyenes repülőtéri Wi-Fi” elnevezésű, csaláshoz használt hotspot.
Ha a külföldi turisták mit sem sejtve csatlakoznak ezekhez a hotspotokhoz, a csalók pillanatok alatt megtudják szerezni az érzékeny adatokat, ami egyenes út a bankkártyás csalások vagy személyazonosság lopás felé.
Nagyon fontos, hogy kerüljük a nyilvános Wi-Fi használatát az érzékeny tranzakciókhoz, például a fizetéshez vagy vásárláshoz – de úgy általánosságban se csatlakozzunk hozzá. Maradjunk a VPN-nél vagy a saját mobiladatnál.
Fesztiváljegy csalások
A nyár a koncertek, fesztiválok és sportesemények időszaka. Ahogy az lenni szokott, az ilyen típusú csalások meg is szaporodnak. A csalók „kedvezményes” vagy „különleges ajánlatú” jegyeket kínálnak, amelyeket a közösségi médiában vagy az erre a célra létrehozott weboldalakon árulnak.
Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, érdemes elgondolkozni. A legtöbb jegyet csak hivatalos portálokról lehet rendelni, minden más jegyértékesítő felület keltse fel bennünk a gyanút!
(Kép: Needpix)