Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

18897 darab űrszemét kering felettünk, meddig bírják még a műholdak?

MEGOSZTÁS

Az Európai Űrügynökség állítása szerint komoly tárgyalások folynak a SpaceX-szel az űrszemét elleni küzdelemről. Elon Musk vállalata csatlakozhat űrszemét csökkentését célzó chartához.

Marco Ferrazzani, az Európai Űrügynökség (ESA) jogi vezetője szerint a technológia átszövi mindennapjaink, és ezt jóra kell fordítanunk, tehát például a fegyverkezést meg kell tiltani odafenn. Ugyanakkor az űr felfedezése a határok feszegetéséről szól, ami egyrészt tanulási folyamat, másrészt jár negatívumokkal is. Például az űrszemét keletkezésével. Ugyanakkor Ferrazzani véleménye, hogy ma már léteznek szabályok arra, amit felviszünk, azt le is kell hozni, ezáltal csökkenthető (vagy legalábbis nem nevelhető) az űrszemét.

Ne legyen több szemét

Az ESA nagyon ambiciózus vállalást tett: 2030-ra szeretnék megszüntetni az új szemét keletkezését a Föld körül. Ez azért problémás, mivel nincs egyértelműen meghatározva mit tekintünk űrszemétnek. Az egyik értelmezés szerint ide tartoznak az inaktív rakományok és a rakétatestek, mások úgy vélik, hogy a törött műholdak eltévedt szilánkjai, illetve a törmelék alkotja az űrszemetet.

Annyi biztos, hogy az alacsony földkörüli pályák tele vannak. Jelenleg körülbelül 10300 aktív műhold kering a Föld körül, ebből 6300 a SpacX Starlink műholdja. Kína már elkezdte saját flottájának fellövését, amely kifejezetten a Starlink versenytársa szeretne lenni. Az Amazon szintén közölte, hogy több mint háromezer műholdat kíván fellőni a Kuiper rendszer kiépítéséhez.

Ugyanakkor az Amazon aláírta az ESA Zero Debris chartáját, amelyhez összesen tíz ország és számos cég csatlakozott már. A SpaceX-szel folyó tárgyalásokról egyelőre nincs pontos hír. Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója szerint „a charta folyamatosan fejlődik”, és az ügynökség tárgyal a SpaceX-szel.

Veszélyben az aktív műholdak

Az űrszemét a műholdak létét és működését rendszeres probléma. Az orosz-ukrán konfliktus után kitörő űrben is érezhető politikai távolodás például azért okozott nagy gondot, mert a Nemzetközi Úrállomást csak a Szojuz űrhajók dokkoló rendszerével rendelkező Progress teherűrhajókkal lehet megfelelően pályán tartani, rendre szükség van ugyanis az űrszemét miatt pályakorrekciókat végezni.

Jonathan McDowell, harvardi csillagász szerint jelenleg 18897 darab űrszemét kering a pályákon. Ez a közel 19 ezres szám ijesztő, illetve felhívja a figyelmet, hogy fontosak lennének a nemzetközi törvények is törmeléket illetően. Az országok és az ügynökségek együtt vagy külön próbálják a szemetet csökkeneti. A 22 országot tömörítő ESA pedig élen jár a korábbi küldetésekből származó űrszemét mennyiségének visszaszorításában, mivel tudják azok mekkora veszélyt jelentek az aktív műholdakra.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!