Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

MI, ami valóban működik

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligencia hatalmas ígéreteket hordoz, de a valóság gyakran csalódást okoz. A legnagyobb kihívást pedig nem a technológia elérhetősége, hanem annak hatékony alkalmazása jelenti. Egy globálisan működő, nehéz MI-problémákra fókuszáló magyar MI-kompetencia-központ specializált hardverekkel, testreszabott modellekkel és vezető techpartnerekkel dolgozik azon, hogy az MI valóban üzleti értéket teremtsen. De hogy lesz az MI-ből kuriózum helyett jól célzott megoldás? Szabó Péterrel, a Kontron Magyarország ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.

Legyen szó vállalati Copilot bevezetéséről, jogi szövegek feldolgozásáról vagy speciális ipari alkalmazásokról, a cél egyértelmű: az MI-t nemcsak használni, hanem valóban hasznosítani kell. 

Ehhez pedig nem elég a technológia önmagában – megfelelő szakértelem, iparági tapasztalat és jól kidolgozott integrációs stratégia is szükséges. Az MI sikeres alkalmazása azon múlik, hogy a vállalatok hogyan építik be a folyamataikba, milyen üzleti célokat szolgál és mennyire képesek kihasználni a benne rejlő lehetőségeket. A valódi érték ott keletkezik, ahol az MI azon túl, hogy automatizál és hatékonyságot növel, új perspektívákat, új üzleti lehetőségeket nyit és versenyelőnyt teremt.

Az ötlettől a megvalósításig MI-pilotok sokaságán keresztül vezet az út

„Azt látjuk, hogy az MI rengeteg területen megjelenik mint ötlet, de valójában sokkal kevesebb helyen válik be az elképzeltek szerint. Egyszerűen túl sok az ötlet és kevés az igazi business case. Ráadásul nem minden mögé lehet tenni észszerű megvalósítást. A nap végén pedig ha az ügyfél ott áll egy drága MI-bevezetéssel, ami valójában nem hozza az elvárt eredményt, az senkinek sem jó”

– mondta Szabó Péter. 

Itt jön képbe a Kontron magyarországi leányvállalatának MI-kompetencia-központja, ami több szempontból is unikális. Egyrészről nem SSC-jelleggel működik, tehát a nemzetközi tevékenység mellett Magyarországon is aktívak. Másrészről a mérnökök és a szakértők a cégcsoport egészében – ideértve az USA-ban, Európában és Japánban is jelen lévő 31 entitást – létrehozott high-end MI-megoldások tapasztalatait hazánkban is felhasználják. 

„Mi magunk is ugyanannyira igénybe vevői vagyunk a saját MI-kompetencia-központunknak, mint a cégcsoport többi tagja vagy bármely ügyfelünk. Ez azt jelenti, hogy belső use case-eket is kapunk, illetve azt is, hogy rengeteg különböző üggyel, projekttel és megoldandóval találkozunk a világ minden pontjáról. A tapasztalatokat pedig a magyar piacra »hozzuk haza«, beleépítve a saját megoldásainkba”

– tette hozzá Szabó Péter. 

Jó példa erre az MI Pilot Factory, ami az ügyfél környezetében méri fel, hogy a vágyott MI-eszköz, -ötlet valójában hogyan illeszkedne, és milyen előnyökkel, változásokkal járna a cég életében. Ehhez erre a célra előre „összeszerelt”, jól paraméterizálható MI-modelleket használnak, amelyeken keresztül láthatóvá válik, hogy valóban van-e létjogosultsága egy-egy adott MI-ötletnek. Ha igen, a következő lépésként a bevezetés megvalósíthatósági elemzése és költségbecslése következik. 

„Azért nagyon fontos letesztelni az ötletet az adott környezetben, mert így kiszűrhetővé válnak azok, amik nem elég jók. Ezzel pedig meg lehet spórolni több mérnökórányi munkát”

– mondta Szabó Péter. 

Saját szakértelem, piaci középegyensúly

A Kontron egy igen széles portfóliójú technológiai cég, Magyarországon klasszikus integrátori szerepet tölt be, és magát a multinacionális vertikum, valamint az egy-egy területen jeleskedő speciális cégek közé pozicionálja.

„Nem projektcégként működünk, hanem saját szakértelmet kínálunk. A magyarországi leányvállalatnál közel 450-en dolgoznak, ebből több mint 300 a mérnök és tanácsadó. A méretnükből adódóan teljes portfóliót nyújtunk az ügyfeleknek IT-területen: fizikai kábelezéstől kezdve hálózatok, IT-biztonság, adatközponti megoldások, felhő-, Microsoft, SAP, egyedi szoftverfejlesztés, -üzemeltetés és -támogatás – mondta Szabó Péter. – Mivel a magyar kollégák alkotják az MI-kompetencia-központot is, így az MI-technológiák saját megoldásokba való beépítése és továbbfejlesztése is a feladatunk. Olyan profilt szeretnénk építeni, ami a teljes MI-stackre kiterjedő szolgáltatást nyújt, beleértve a specializált hardvereket, az egyedi tanácsadást, a szolgáltatásokat  és akár az As-a-Service üzemeltetést is.”

Ezt várjuk a mesterséges intelligenciától

A kitűzött cél felé pedig jól haladnak. Integrátori szerepkörénél fogva és a magyar MI-kompetencia-központnak köszönhetően a Kontron sok vendorral van jó kapcsolatban. Ilyen a Microsoft, az SAP, a HP és a Qualcomm. Ezek a cégek maguk is építenek be MI-technológiákat a megoldásaikba, ezeket és a komplex portfólióelemeket az MI-kompetencia-központban kumulálódó tudás miatt a Kontron jól ismeri. 

Az erős mérnöki tudás az általános MI-t is testre szabja

„Más partnerektől abban térünk el, hogy nagyon részletes mérnöki tudás van nálunk, ami adott esetben a matematikai mélységekig terjed. Vagy vegyünk alapul egy Copilot-bevezetést egy nagy cégnél: mi nemcsak az adaptációt adjuk, hanem a change managementet is: tréningeket, amelyek segítenek megérteni és átlátni minden szereplőnek azt, hogy hogyan lehet beépíteni egy nagy nyelvi modellt a munkába, milyen hatással van az a munkakörökre és általánosságban mindenre. Mi nemcsak a technológiát, hanem az autentikus tudást is adjuk mellé, hogy a bevezetett MI-megoldások jobban hasznosuljanak”

– tette hozzá Szabó Péter. 

De nemcsak az általánosabb bevezetésekben nyújtanak támogatást, hanem épp a mély mérnöki tudásra alapozva a speciális igényeket is ki tudják elégíteni. A nagy nyelvi és kis nyelvi modellek adta alapvető lehetőségekből kiindulva a teljesen cégigényre szabott elvárásokig képesek transzformálni az MI-t. Természetesen iparágfüggetlenül. 

Iparágfüggetlen technológia

„Az 500 legnagyobb magyar vállalat közül 150-200-zat tudhatunk az ügyfeleink között széles körű iparági lefedettséggel, kezdve az energetikával, a feldolgozóiparon át az államigazgatásig. Nemcsak a „hagyományos MI” területén, hanem az ipari környezetben használt megoldásokban is van szakértelmünk. Az IoT-környezetben például a nagy nyelvi modellek kiválóan használhatók anomáliaérzékeléshez, hiba- és incidensvalószínűség-érzékeléshez, hiba-előrejelzéshez”

– zárta Szabó Péter.

Az MI alkalmazása nem csupán hatékonyságot növel, hanem új üzleti modelleket is megnyit, amelyek versenyelőnyt biztosítanak a legkülönbözőbb iparágakban. 

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!