Mindig is az IT-technológia közelében érezte magát komfortosan. Miért váltott az egészségiparra?
Most is az IT-technológia vonzásában élek, csak az eddig felhalmozott elméleti és gyakorlati tudást kamatoztatom a családi vállalkozásunkban. A Mozgásklinikát a feleségem indította el több mint egy évtizede, és az általa összegyűjtött tapasztalatra és tudásra alapozva egy országos manuálterápiás hálózatot építünk ma már közösen. Ehhez pedig jól jön az üzleti és IT-piacon szerzett tudásom és innovációs szemléletem.
Az innovációt mint szemléletet említi. Mit ért ezalatt?
Az innovációt egyfajta evolúciós folyamatként fogom fel. Régóta tudjuk, hogy van biológiai evolúció, ám az elmúlt évtizedek egyértelműen bebizonyították, hogy létezik közgazdasági és technológiai is. Azzal, hogy a Mozgásklinikát országos hálózattá fejlesztjük, elindult ennek a családi vállalkozásnak a közgazdasági és technológiai fejlődése. Kitörtünk a hagyományos magyar kkv-k világából, és egy innovációra nyitott, önfejlesztő vállalkozássá váltunk alig két év alatt, és az árbevételünk is dinamikusan nő.
Milyenek a hazai kkv-k, amelyek közül kitörtek?
Hiába a kreativitás, ha a vállalkozások döntő többsége forráshiányos, és alacsony szinten kezeli az informatikai megoldásokat. Ebből következően – összehasonítva a nyugat-európai kkv-kal – az innovációs képességük is gyenge. Addig, amíg a napi szintű túlélés a cél, addig az innovációs hajlandóság is alig mérhető. Ahhoz, hogy egy adott innováció sikeres legyen idehaza, bizonyos mennyiségű tőke rendelkezésre kell, hogy álljon. Magyarországon rengeteg ötlet van, ezek azonban jellemzően elhalnak, mert a vállalkozók nem tudják az innovációs folyamatot végigvinni. Mi is azért döntöttünk a franchise-rendszer mellett, mert önerőből nem tudnánk országos hálózatot fejleszteni.
A Mozgásklinika épp ezekben erős?
Ebben is. Egyrészt van a gyógytorna és a manuálterápia területén szerzett több mint 10 ezer páciensre épülő tapasztalat és tudás, ami nélkülözhetetlen a szakmai sikerhez. Másrészt szükség volt olyan kompetenciák beépítésére, amelyek elősegítik a márkaépítést, az IT-rendszerek magas szintű alkalmazását, a tudás rendszerezését és például a blokkláncra való feltöltését.
A blokklánc mennyire szolgálja a Mozgásklinika sikerét?
Első hallásra azt gondolhatjuk, hogy a gyógytorna nem kifejezetten innovatív szakterülete az egészségügynek. A valóság ugyanakkor más. A folyamatosan érkező páciensek kezelése során felhalmozott tapasztalatot és tudást kellett rendszerbe foglalnunk: így született meg a Mozgáspiramis, ami a hatékony manuálterápiás kezelések elméleti szintézise. És ha már van egy rendszer, akkor az bármilyen innovációval felruházható.
A Mozgáspiramis képét feltöltöttük az IPFS elosztott tárhelyre és az URL-linket hashelve egy ethereum-tranzakcióban rögzítettük. Így került fel a világon elsőként a Mozgáspiramis modellje a blokkláncra. Hogy ennek mi a haszna? Az, hogy a Mozgásklinika menedzsmentszintű működésébe belekódoltuk az innovációs képességet, szemléletmódot, a folyamatos fejlődés képességét, a digitalizációt, amik összességében evolúciós sikerré tették a Mozgásklinika országos hálózattá fejlődését.
A hazai blokkláncszektor jelenleg milyen stádiumban van?
A Blockchain Koalíció szakmai vezetőjeként hosszú ideig közelről figyelhettem, hogyan próbál létrejönni egy új hazai iparág. Ugyan a már létező szereplők biztosak a blokklánc-technológiai és üzleti jelentőségében, a komplexitás miatt nehéz minden érintett számára megfelelő szabályozást kialakítani. Emiatt nem tud kialakulni igazán érdemi és hiteles hazai piac és szakmai szektor. A magyar kkv- és startupszektor viszont még régiós viszonylatban is jelentéktelen.
Emögött komplex okok húzódnak, de a legfontosabb talán a világos szabályozás elmaradása. Ennek eredményeként az itthoni vállalkozások szinte egyáltalán nem nyúlnak a blokkláncmegoldásokhoz. Természetesen a hazai szabályozás és a közigazgatási megvalósítás terén is látszanak biztató jelek, illetve projektek, de ezeket a magyarországi szektor inkább messziről, vágyakozva nézi, míg az EU projektjei legalább részben érdemi bevonódást ígérnek. Remélem, hogy a már nagyon várt szabályozók miharamabb megszületnek magyar, valamint uniós szinten is, és ez az iparág is berobban az európai IT-szektorba.