„Általánosságban négy dologgal szoktak szembesülni ezek a cégek: a szolgáltatáskiesések okozta problémák, a drága és gyorsan emelkedő szolgáltatási díjak, a külső-belső szabályzásoknak való megfelelés buktatói és a PaaS-működés hiánya” – osztotta meg tapasztalatait Taál Péter, a Fujitsu Pre-Sales csapatának vezetője.
Ezen problémák megoldására a gyorsan terjedő multi-cloud és hibrid felhős rendszerek adják a megoldást. Az újabb verziókban található automatizáció és self service rendszerek teljesen felhőszerűvé varázsolják a földi szisztémákat is.
„Hiszen a felhasználó igénye nem feltétlenül a felhő, hanem a felhőszerű működés, az egyszerű kezelhetőség, a PaaS-szolgáltatások, a nyilvántartás és a reporting megléte egy infrastruktúrában. Fontos paraméter továbbá a mérés és a továbbszámlázhatóság akár cégcsoporton belül, vagy azon kívül olyan szervezetek számára, ahol több céget vagy társcéget kell kiszolgálni. Ez utóbbi funkciók a legnehezebben paraméterezhetők és végrehajthatók, de ezeket is meg tudják ugrani a legújabb rendszerek”
– fűzte hozzá.
A felhőalapú infrastruktúrák korlátai
A teljesen felhőalapú infrastruktúra jó néhány előnyt kínál, különösen a startupok számára, azonban ahogy egy vállalat növekszik és stabilabbá válik, az IT-igények is változnak.
Az olyan nagyvállalatok, mint az Uber vagy a Dropbox, már nem tudnak kizárólag a felhőre támaszkodni. Ennek az egyik legfőbb oka az elszállt szolgáltatási költségek és a szolgáltatáskimaradások.
„A felhőszolgáltatások ára az elmúlt években drasztikusan emelkedett, és hosszú távon már nem biztos, hogy olcsóbb, mint egy saját infrastruktúra fenntartása. Ezenkívül a teljesen a felhőben futtatott rendszerek esetében nagyobb a szolgáltatáskimaradások kockázata, ami súlyos következményekkel járhat, különösen olyan iparágakban, ahol az üzletfolytonosság kulcsfontosságú”
– tette hozzá.
Például a Royal Bank of Scotland 2017-ben döntött úgy, hogy visszatér a hibrid üzemmódra, miután több szolgáltatáskimaradást is tapasztalt, amelyek befolyásolták az ügyfelek elégedettségét. Az Uber szintén elkezdett saját adatközpontokat használni, hogy megfeleljen a GDPR előírásainak, és csökkentse a felhőalapú szolgáltatásoktól való függőséget. Ezen cégek számára a hibrid felhős megoldások jelenthetik a jövőt, amely a felhő rugalmasságát kombinálja a saját infrastruktúra biztonságával és költséghatékonyságával.
„Persze nem kell mindenkinek Uber vagy Drobox méretűvé nőni. Már azoknak a társaságoknak is érdemes elgondolkozniuk a hibrid működésen, ahol a teljes infrastruktúra 15-20 szerveren fut. Összességében ez az a szerveres határ, ami szerintem megfelelő. Ezek közül már érdemes 4-5 szervernyi teljesítményt lehozni a földre, a többit pedig a felhőben hagyni. Ezzel egy esetleges szolgáltatáskimaradás sem okoz problémát, hiszen az üzletfolytonosság szempontjából kritikus alkalmazások és adatok helyben maradnak”
– említette Taál Péter.
A Fujitsu hibrid felhős megoldásai
A Fujitsu pont ebben partner, mivel le tudja hozni a szükséges szervereket a földre úgy, hogy a felhős működésnél megszokott kényelemről és hatékonyságról sem kell lemondani.
„Erre fejlesztettük ki a Primeflexet. Ezek a rendszerek a legkisebb vállalkozások számára is elérhetők, akár két szervertől is. A Fujitsu által kínált megoldások a VMware vCloud Foundationre épülnek, amely stabil alapot nyújt a hibrid infrastruktúrák számára, kiegészítve a szükséges licencekkel és egyéb eszközökkel”
– mondta Taál Péter, aki ezen ökoszisztémája egyediségére és fontosságára is felhívta a figyelmet.
Az ugyanis lehetővé teszi, hogy a hazai cégek olyan sokéves tapasztalattal felvértezett vállalatokkal működjenek együtt a hibridfelhős működés megvalósításában, akik már több száz hasonló projekten dolgoztak a létező összes ágazatban.
„Az EU-n belüli partnerekkel ráadásul azt is tudjuk biztosítani, hogy a helyi és nemzetközi szabályozásoknak megfelelő, automatizált PaaS (Platform-as-a-Service)-megoldásokat is implementálni tudják. Ez különösen fontos az olyan cégek számára, amelyek több országban működnek, és különböző szabályozási követelményeknek kell megfelelniük”
– egészítette ki Taál Péter.
A Fujitsu hibrid felhős megoldásai nemcsak a költségek csökkentésében és a szolgáltatáskimaradások minimalizálásában segítenek, hanem lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy kihasználják a legújabb technológiai fejlesztéseket, mint például az automatizáció és a self-service rendszerek. Ezek az újítások teljesen felhőszerűvé varázsolják a helyi szisztémáklat is, biztosítva az egyszerű kezelhetőséget, a gyors reagálást és a megbízhatóságot.