Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Új adatvédelmi korszak kezdődik az Apple visszavonulójával

MEGOSZTÁS

Az Apple úgy döntött, hogy enged a brit hatósági kérésnek és hajlandó eltávolítani a fejlett titkosítási funkciókat a szigetországban. Mindez nem csupán tech-politikai változást, de a kormányok és a technológiai cégek erőviszonyaiban is hangsúlyváltást jelent.

Az adatvédelemmel kapcsolatos szolgáltatások világszerte egyre nagyobb nyomás alatt vannak – állapítja meg beszámolójában a Forbes. Így ez a fejlemény alapvető kérdéseket vet fel a digitális adatvédelem jövőjével és a személyes adatok védelmének változó helyzetével kapcsolatban.

Mi is történt most az Egyesült Királyságban?

Eddig az Apple-eszközök felhasználói Nagy-Britanniában engedélyezhették a fejlett adatvédelmet (ADP), amely az iCloudban tárolt adatok számára egy extra biztonsági réteget biztosít. Ez szűnik most meg.

A gyakorlatban az Apple továbbra is hozzáfér a brit felhasználók felhőalapú adataihoz, és készen áll arra, hogy azokat a hatóságokkal is megossza, ha erre törvény kötelezi. A változás  az Egyesült Királyság kormányának technikai képességekről szóló rendeletében rejlik, amely a 2016-os Investigatory Powers Act által biztosított hatáskörökre épül. (Ez a törvény a kormány nyomozati hatásköreit rögzíti.) 

A kormányrendelet a brit nemzetbiztonsági jogi keretrendszer részének számít. Egyben megkövetelik a technológiai vállalatoktól, hogy – megfelelő jogi felhatalmazás esetén – biztosítsák a felhasználói adatokhoz való hozzáférés speciális technikai lehetőségét.

Az adatvédelmi következmények ugyanakkor nagyon komolyak. Az Apple mindeddig határozottan kiállt a magánélet védelme mellett. (A Forbes például felidéz egy olyan, 2016-is esetet, amikor az Apple még az FBI követelésének sem engedett, hogy feloldja egy iPhone titkosítását.) Most azonban mintha korlátozott lehetőségekkel szembesülne a cupertinói cég. Bár az Apple leszögezte, hogy “súlyosan csalódott” a helyzet miatt, úgy tűnik, hogy a technológiai óriásnak nem volt más választása, mint megfelelni a brit törvényeknek. Mindazonáltal továbbra is fennen hangoztatja a felhasználók magánéletének védelmét. 

A döntés kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban is, hogy más technológiai vállalatok hogyan reagálnának a különböző joghatóságok hasonló nyomására.

Mindezen fejlemények éles kritikát váltottak ki az adatvédők és más tech-cégek részéről egyaránt. A legerősebb reakciók a Signal nevű üzenetküldő alkalmazás vezetőségétől érkeztek. A Signal robusztus adatvédelmi funkcióiról és végponttól végpontig tartó titkosításáról ismert. 

A biztonságos kommunikációt kínáló alkalmazás sikere abból fakad, hogy milliók keresik a hagyományos üzenetküldő platformok “adatvédelmi szempontú alternatíváit”. 

“A technikai analfabéta”

A Signal elnöke, Meredith Whittaker igencsak sarkosan fogalmazott a brit szabályozást illetően. Véleménye szerint az Egyesült Királyság megközelítése “technikailag analfabetizmusnak” számít és meglehetősen kártékony az ország technológiai ágazatára nézve. 

“Nem lehet úgy technológia-barátnak lenni, hogy közben aláássuk a kiberbiztonság alapjait” – jelentette ki a Signal elnöke. Hozzátette: a titkosítás nem luxus, hanem alapvető emberi jog, amely elengedhetetlen egy szabad társadalomhoz.

Más szakértők szerint, ha egyszer a titkosítási rendszerekben létezik egy ajtó, az már sebezhetőségnek számít. Ez pedig azzal a nehéz kérdéssel szembesíti a tech-cégeket, hogy miként lesz fenntartható a biztonság a kormányzati követelményeknek való megfelelés mellett. 

Az elmúlt időszakban egyre több vita övezi a digitális magánélethez való jogokat. Míg egyes kormányok nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva sürgetik a titkosított adatokhoz való fokozott hozzáférést, a magánélet védelmezői a titkosított rendszerekhez való hozzáférés veszélyeire figyelmeztetnek.

A tech-cégek számára pedig nem csekély kihívásokkal kell szembenézniük: a felhasználói bizalom fenntartása és a kormányzati követelmények teljesítése között kell lavírozniuk. Az egyensúly pedig igen törékeny, mivel a különböző joghatóságok eltérő követelményeket támasztanak velük szemben. De nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy más országok is követhetik Nagy-Britannia példáját.

A mostani fejlemény tehát felgyorsíthat több tendenciát is az ágazatban. Az Apple példája azt mutatja, hogy még az adatvédelem terén határozott álláspontot képviselő vállalatoknak is alkalmazkodniuk kell a regionális követelményekhez. Ez potenciálisan a digitális környezet széttöredezettségéhez vezethet. 

A széttagoltság ösztönözheti az adatvédelem új technológiai megoldásainak fejlesztését, a cégeknek pedig újra kell gondolniuk a biztonsági funkciók megvalósítását a különböző joghatóságok alatt.

A felhasználók számára ugyanakkor az üzenet egyértelmű: a digitális adatvédelem egyre összetettebb és regionálisan változó lesz. Ezen különbségek és a rendelkezésre álló alternatívák megértése kulcsfontosságú lesz a megalapozott felhasználói döntések meghozatalához.

(Kép: Unsplash.com/Samuel Regan Asante)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!