Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Trump rendet vághat az MI-szabályozásban

MEGOSZTÁS

Szédületes fejlődési pályát járt be a tech-világ és a mesterséges intelligencia abban a négy évben, amíg Donald Trump távol volt a Fehér Háztól.

Van, aki szerint a szuperintelligencia elérkezéséig már csak pár év van hátra, az azonban bizonyos, hogy ezeknek a technológiai ugrásoknak messzemenő hatása lesz a nemzetbiztonságra, a gazdaságra és a globális erőegyensúlyra. Mint arra a Time cikkében rámutat, Trump nyilatkozatait az MI-ről  a félelem és az aggodalom hatja át. 

Az USA megválasztott elnöke szerint az MI egy szuperhatalom, amely riasztó képességekkel rendelkezik. 

Házon belül sem egységes a szabályozás megítélése

A technológia szabályozását illetően még Trump legközelebbi szövetségesei is megosztottak. Elon Musk már számtalanszor hangot adott aggodalmának az MI egzisztenciális kockázataival kapcsolatban. J.D. Vance, Trump alelnöke szerint az ipar ilyen jellegű figyelmeztetései csupán trükkök. Ezekkel pedig olyan szabályozást szeretnének elérni, amely évekre bebetonozná az inkumbens tech-cégeket. 

Trump bizalmasai egymással versengő nyomást gyakorolnak azokra,  akik a második ciklus alatt az MI-politika meghatározói lesznek. 

Trump első jelentős MI-politikai lépése várhatóan az lesz, hogy hatályon kívül helyezi Joe Biden elnök végrehajtási rendeletét. Erre a megválasztott elnök már többször is utalt konkrétan a kampánykörút alatt.

A tavaly októberben kiadott rendelet célja, hogy kezelje a technológia által az állampolgári jogokra, a magánéletre és a nemzetbiztonságra jelentett fenyegetéseket.

Mindeközben előmozdította az innovációt, a versenyt és az MI alkalmazását a közigazgatásban.

Szintén bizonytalan a Biden-kormány által tavaly novemberben létrehozott U.S. AI Safety Institute (AISI) sorsa. 

Mint arról lapunk is beszámolt, az AISI augusztusban írt alá együttműködési megállapodást az OpenAI-jal és az Anthropickal. 

Egyes szakértők szerint Trump stábjában és érdekköreiben az innovációt gátló tényezőnek tartják az AI Safety Institute-ot. Emellett a kormányzati intézmény nem feltétlenül illeszkedik a Trump technológiai és MI-programjába.

A kongresszus mindazonáltal már dolgozik az AISI védelmén. Októberben vállalatok, egyetemek és civil társadalmi csoportok – köztük az OpenAI, a Lockheed Martin, a Carnegie Mellon Egyetem és az Encode Justice nonprofit szervezet – széles körű koalíciója levélben szólította fel a kongresszus kulcsembereit, hogy sürgősen teremtsék meg a jogalapot az AISI számára. 

Trump korábbi megjegyzései arra utalnak, hogy szeretné megőrizni az USA vezető szerepét az MI fejlesztésében. 

Trump MI-politikájának valószínűleg része lesz a szabályozások visszavágása. Sokkal inkább érdeke ugyanis az infrastruktúra-fejlesztés felgyorsítása. Adatközpontokat kell építeni, ezek működtetéséhez pedig rengeteg energiára lesz szükség. 

Chipgyártás: tovább szigorodhat az exportkorlátozás

Arról nem is beszélve, hogy még ennél is nagyobb lesz az igény a chipgyártásra. Trump a kampányidőszakban időnként bírálta a törvényt, amely ösztönzőket biztosít az USA-ban gyártótevékenységet végző chipkészítők számára. Egyes elemzők szerint azonban nem valószínű, hogy hatályon kívül helyezi a törvényt. 

A chipexport korlátozása valószínűleg továbbra is az amerikai MI-politika egyik legfontosabb eszköze marad. Az első ciklusa alatt kezdeményezett intézkedésekre építve Trump megerősítheti azokat az ellenőrzéseket, amelyek korlátozzák Kína hozzáférését a fejlett félvezetőkhöz.

Új kihívásokat jelent mindeközben a nyílt forráskódú MI térnyerése. Kína bebizonyította, hogy képes kihasználni az amerikai rendszereket. Kínai kutatók állítólag a Meta Llama modelljének egy korábbi változatát katonai célokra adaptálták. 

Szakértők szerint Trump annyira meg van győződve a nyílt forráskód fontosságáról, hogy meglepő volna a korlátozás irányába történő elmozdulás.

Kemény beszédei ellenére Trump üzletkötési késztetései alakíthatják a Kínával kapcsolatos politikát. Trump 2018-ban feloldotta a ZTE kínai technológiai vállalatra vonatkozó korlátozásokat – egy 1,3 milliárd dolláros bírság és fokozott felügyelet ellenében. 

Az MI szabályozásáról szóló viták mély megosztottságot generálnak Trump támogatói körében. Ahogy J.D. Vance is a technológia lazább szabályozását támogatja a Szilícium-völgy egyik milliárdosa, Peter Thiel, aki már 2016-ban is feltűnt Trump mellett, óva int az MI szabályozásától. Véleménye szerint az a kormány, amely felhatalmazást kapna a technológia szabályozására, „globális totalitárius jelleget” öltene. 

Nemrégiben Elon Musk azt mondta, 10-20 százalék az esélye annak, hogy az MI „rosszra fordul”. Augusztusban Musk támogatta a mostanra megvétózott kaliforniai MI biztonsági törvényt.

Az MI bizonyos nemzetbiztonsági kockázatait Trump is elismerte.  Júniusban azt mondta, attól tart, hogy egy amerikai elnök nukleáris csapással fenyegető deepfake-jei egy másik államot válaszreakcióra késztethet. Ez pedig akár nukleáris háborúhoz is vezethet. 

Trump arra az elképzelésre is utalt, hogy egy mesterséges intelligenciával működő rendszer „elszabadulhat” és legyőzheti az emberiséget, de ügyelt arra, hogy ezt az álláspontot megkülönböztesse személyes véleményétől. Trump számára azonban úgy tűnik, hogy továbbra is a Kínával való versengés az elsődleges szempont.

(Kép: unsplash.com/Scottsdale Mint)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!