Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nemzeti adatkezelő hivatalt hoztak létre Kínában

MEGOSZTÁS

A kínai kormány új hivatallal, a minden valószínűség szerint az ország gazdaságával, digitális fejlődésével, s nem a személyes adatok védelmével foglalkozó Nemzeti Adatkezelővel bővül. Az ideológia és a cenzori munka a kibertért figyelő hatóság kezében marad.

Kiemelt kép: Envato Elements

 

A kínai parlament jóváhagyta minisztériumainak átszervezési tervét, és a változások közül egy új szabályozó szervezet, a Nemzeti Adatkezelő (NDA) felállítása a legfigyelemreméltóbb technológiai újság. Hivatalos dokumentumok szerint az NDA feladata többek között az adatokhoz kapcsolódó alapvető intézmények fejlődésének előremozdítása, az adatforrások integrálásának, megosztásának, fejlesztésének és alkalmazásának koordinálása, a Digitális Kína, a digitális gazdaság és a digitális társadalom tervezésének és megvalósításának felgyorsítása,

Mindez nagyjából azt jelenti, hogy az NDA segíti „intelligens városok” létrehozását, kormányzati szolgáltatások digitalizálását, javítani fog az internetes infrastruktúrán, biztosítja a kormányügynökségek közötti adatmegosztást.

 

A Nemzeti Fejlesztési és Reformügynökség égisze alatt

Kérdés persze, hogy mekkora szabályozói hatalommal fog rendelkezni. Jelenleg több, különböző kormányzati csoport foglalkozik a témával, de nincs, legalábbis eddig nem volt kifejezetten az adatok személyes jellegét és biztonságát védő szervezet. A legközelebbi a Kínai Kibertér Hivatal, amely egyrészt közvetlenül a Kommunista Párt alá tartozik, másrészt eredetileg az online tartalmak megfigyelésére és a pártpropaganda terjesztésére találták ki.

 

Adatbiztonság (Kép: Envato Elements)

 

Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy az NDA a kormány a digitális gazdaság felfuttatását célzó törekvéseit segíti a jövőben. Az adatok gyűjtése, megosztása, kereskedésük, mind ezt hivatott szolgálni.

Az NDA a kínai tartományok által 2014 óta működtetett Nagy Adathivatalra hasonlít. Ezek a helyi hivatalok országszerte adatközpontokat építettek, ahol változatos tartalmú adatokkal tőzsdeszerűen kereskednek. A hivatalok még a metaverzum megvalósításába is befektettek anyagiakat.

Mindenesetre ígéretes gazdaságélénkítő forrásként, s nem a privacy védelmeként tekintenek rájuk. Úgy tűnik, hogy most a helyi kísérleteket nemzeti szintű ügynökségbe integrálják. Talán ezzel magyarázható, hogy az NDA a gazdasági tervezéssel foglalkozó Nemzeti Fejlesztési és Reformügynökséghez tartozik.

 

A cenzor marad

A szervezet szerkezetének, személyzeti összetételének kialakításáig, a rá ruházott szabályozási felelősség mértékének ismeretéig, azaz nyárig nem tudjuk, mekkora hatalommal rendelkezik az NDA. Kína-szakértők szerint nem az elmúlt években a techipar „szuper-szabályozójává” előlépett Kibertér Hivatalt fogja helyettesíteni, bár az utóbbi nyilván elveszíti teljes kontrollját a kínai internet felett. A nagy techcégeket mindenesetre változatlanul ellenőrizni fogja, ahogy cenzorszerepét is megőrzi, és a multinacionális vállalatok adatmegosztásával kapcsolatos biztonsági problémákat is vélhetően ugyanúgy kezeli majd, mint eddig.

 

A kínai internet (Kép: Envato Elements)

 

Az állampárt és a kormány között nincs nagy különbség, de az a tény, hogy az NDA a kormány és nem a Kínai Kommunista Párt alá tartozik, azt jelentheti, hogy inkább a gazdaságra fog fókuszálni, míg az ideológia és a nemzetbiztonság megmarad a Kibertér Hivatalnak.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!