Washington az elmúlt években minden lehető módon igyekezett elvágni az ázsiai cégek hozzáférését az amerikai csúcstechnológiához. Nem kizárt, hogy második elnöksége alatt Trump igyekszik majd hosszabb időre eldönteni az ázsiai tech-iparral folytatott versenyt. Ezzel egy időben pedig – a hatékonyság jegyében – lazíthat az amerikai tech-ipar szabályozásán.
Mindeközben Európában…
Mindeközben az öreg kontinensen szorgalmasan épültek a kínai hálózati elemekkel kitömött telekommunikációs és informatikai hálózatok: 4G, 5G, privát felhők. De ezek mellett több millió kínai gyártású hálózati kapcsoló, IP-kamera és egyéb végfelhasználói eszköz is működik jelenleg Európában.
Az a kampánymunka, amelyet Amerika végzett és végez még mindig az ázsiai tech-világ ellen, mára Európában is meghozta gyümölcsét. Az elmúlt időszakban a legnagyobb európai telekommunikációs infrastruktúra-üzemeltetők egymás után jelentették be, hogy néhány éven belül lecserélik kínai gyártású hálózati eszközeiket.
A korábbi Trump-kormányzat által a kínai technológia ellen indított bizalmatlansági kampány ezzel Európában is kézzelfogható eredményeket hozott.
Az új elnöki ciklusban Európának egységes álláspontra és határozott ellenintézkedésekre lesz szüksége – legalábbis ezt állította a közelmúltban az olasz szocialista EP-képviselő Brando Benifei. Véleménye szerint Európának létre kellene hoznia a saját Szilícium-völgyét.
Gerard de Graaf, az Európai Bizottság (EB) technológiai megbízottja még 2022-ben kiköltözött az amerikai Szilícium-völgybe, hogy biztosítsa az uniós végrehajtó hatalom jelenlétét az innováció globális központjában.
Ez a hídfőállás lehet szimbolikus, kecsegtethet praktikus előnyökkel is, de tény, hogy az Európában is jelenlévő tech-cégeknek továbbra is meg kell majd felelniük az uniós szabályozásnak. Brüsszel pedig egyre kevésbé bánik kesztyűs kézzel a nagy tech-cégekkel – újabban az Apple-t fenyegeti történelmi léptékű bírság a DMA-szabályozás megsértése miatt.
Miközben Európa egyre rigorózusabban lép fel Amerika technológiai nagyvállalataival szemben, addig Trump a tengerentúlon épp, hogy lazíthat a szabályozói szigoron.
Az anyaországban is kulcskérdés a szabályozás
Donald Trump egyik választási ígérete az volt, hogy megválasztása esetén visszavonja majd Joe Biden mesterséges intelligenciáról szóló elnöki rendeletét. A szabályozás lazítását minden bizonnyal lelkesen üdvözlik majd a Big Tech vállalatok és a Szilícium-völgy startup-cégei is.
Az ázsiai – elsősorban a tajvani – chipgyártókkal szemben várható washingtoni szigor és a vámtarifák valószínűsíthető emelése ugyanakkor az Egyesült Államokban is okozhat még fejtörést. Elég arra gondolni, hogy a tajvani félvezető-óriás, a TSMC az Nvidia és az Apple egyik fő szállítója a csúcstechnológiájú chipek gyártásában. Az MI-chipek beszerzési költségeinek növekedése újraírhatja a pozíciókat az USA és Kína között az MI terén folyó versenyben.
(Kép: unsplash.com/Tim Gouw)