A törvényt, az Országgyűlés 2024. április 30-án fogadta el 153 igen szavazattal, ennek következtében 2024. augusztus 1-jétől egy újfajta bejelentési, zárolási eljárás kerül bevezetésre, amely hozzájárulhat a visszaéléssel érintett ügyletek által eltulajdonított pénzek visszaszerzéséhez. Ez az első olyan törvénycsomag, amely az online csalásokkal szemben megindult intenzív kormányzati munka eredményeként született.
Minden az információáramláson múlik
Az információs hálózatban a pénzügyi szektor szereplői közötti információáramlás kifejlesztése a cél, a pénz követése és befagyasztása érdekében. Amikor egy áldozat rájön, hogy a bankszámlájáról pénzt vontak le megtévesztés vagy tudta nélkül, a bankjához vagy a rendőrséghez fordul.
Az új szabályozás alapján a bankok közötti információcsere mechanizmus indulhat be, amely követi az elcsalt összeget és beavatkozik annak befagyasztása érdekében. Ebben a folyamatban nem csak bankok, vagy más pénzforgalmi szolgáltatók vesznek részt, hanem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szervezeti egysége is.
A cél az, hogy a bűncselekményt követően ne csak a rendőrség, hanem a pénzforgalmi szolgáltatók is gyorsabban és hatékonyabban tudják megakadályozni az összeg elvonását.
A büntetőeljárást érintő módosítások célja, hogy fokozzák azok eredményességét. Ebben fontos változás az un. ügyteher elosztása, melyben a bíróságok az általános illetékesség alapján járhatnak el, így nincs szükség speciális szakértelemre.
Egyszerűsödik az ügymenet, gyorsul az elfogás
Egy másik változás, hogy a nyomozó hatóság ügyészi engedély nélkül kérhet le bizonyos banki és telekommunikációs adatokat, így gyorsabban beszerezhetők egy személy azonosításához szükséges adatok.
Továbbá kiegészül a büntetőeljárást lefolytató szervek jelzési kötelezettsége, így azok az online csalásokra használt felhasználói fiókok törlését is kezdeményezhetik. Végül pedig az új típusú adatkérések lehetővé teszik a külföldi szolgáltatókkal való együttműködést, ahol a hatóság nem közhatalmi jogkörben jár el, de az üzletszabályzat lehetővé teszi az együttműködést.
2025 nyarától egy visszaélés-szűrő rendszer is megkezdi működését, amely a fizetési mintázatok folyamatos elemzésével, öntanuló módon fogja kiszűrni a csalárd fizetési megbízásokat.
Két fontos pilléren nyugszik a jogcsomag
A törvényi változások mellett, két másik pillére is van az online bűncselekményekkel szembeni fellépésnek.
Az egyik az Igazságügyi Minisztérium irányítása alá tartozó áldozatsegítő rendszer, amely bárkinek lehetőséget nyújt arra, hogy ha online csalás áldozatává válik, akkor segítséget kapjon.
Akár az áldozatsegítő vonalon keresztül, akár az áldozatsegítő központban és pontokon szakértői segítséget kaphatnak az áldozatok. Kollégáink jogi, pszichológiai és szakmai iránymutatást adnak. Az áldozatsegítő rendszerből számos hasznos visszajelzést kapunk, amelyeket a törvényalkotásban is felhasználhatunk.
Szintén fontos pillér a megelőzés, az edukáció és a közös fellépés. Az Igazságügyi Minisztérium 2023 elején az elsők között csatlakozott a KiberPajzs programhoz, amely több állami vállalatot és a bankszövetség tagjait is magában foglalja.
A programon keresztül számos olyan megelőző edukációs és tájékoztató anyag készült, amelyek lehetővé teszik, hogy az emberek elkerüljék az online csalókat és időben észrevegyék, ha valaki meg akarja szerezni az adataikat. A program országos munkájának hála, egyre több ember tudja időben felismerni, ha valaki az adatait szeretné megszerezni és felhasználni.
Hosszú az út és csak akkor érhetünk a végére, ha az embereket felkészültté és ellenállóvá tudjuk tenni a csalásokkal szemben. A KiberPajzs program ebben kiemelt szerepet vállal.