“Magyarországnak legalább 9 ezer kutató-fejlesztő szakemberre, a jelenlegi szabadalmak számának nagymértékű növelésére és a kis- és középvállalkozások számának duplájára lenne szüksége” – fogalmazta meg a sajtó munkatársai előtt Dr. Hankó Balázs , a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára. Mint elmondta, a kormány a Neumann János Programon (NJP) keresztül tűzte ki célul, hogy Magyarország 2030-ra az unióban a jelenlegi 21. helyről a legjobb 10 közé kerüljön, világ szinten pedig a mostani 34. helyről a legjobb 25 innovátor országa közé tartozzon. Hozzátette, hogy az NJP fókuszában továbbra is az egyetemek, valamint a kutatóintézetek és a gazdaság összekapcsolása áll. A program keretében nemzetközi pályára állítják a magyar kutatásokat és piacra segítik az innovációs ötleteket. Ehhez kapcsolódóan az egészséges élet, a zöld átállás, a digitális átállás és a biztonság köré fókuszálják az innovációs befektetéseket.
Zöld lámpa az innovatív vállalkozások előtt
Az NJP újabb szakaszaként megnyílt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból mintegy 35 milliárd forint összegű “Fókuszterületi innovációs projektek támogatása” című pályázat, melynek célja a megújult társadalom-gazdasági innovációs ökoszisztéma megerősítése, illetve a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása piacképes termék, technológia és szolgáltatás fejlesztése révén, számolt be Kiss Ádám, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke.
Kifejtette, hogy a vállalkozások önállóan vagy konzorciumban, partnerek bevonásával pályázhatnak, s 10-10-10 milliárd forintot kapnak az egészségügy, az agrárium, illetve a digitalizáció területén készülő sikeresen megvalósuló innovációs projektek. Ezen felül 5 milliárd forintot pedig “Kiválósági keret”-re allokáltak. Kiss Ádám ezenkívül elmondta, hogy az igényelhető támogatás 400-800 millió forint között mozog pályázatokként.
Kiderült, hogy a megvalósítás időszakát 24-36 hónap között határozták meg és ezen időszakon belül négylépcsős ellenőrzési pontokat iktattak be. A pályázatokat elbírálók körét az egyetemi, a minisztériumi, illetve a Magyar Tudományos Akadémia hálózatából választották ki. “Transzparens folyamatokat várok, ezért az értékelők nevei is nyilvánosak lesznek majd” – tette hozzá.
Kiss Ádám kiemelte továbbá, hogy miután két éve nem volt ilyen piacra készült pályázat, kétszeres vagy akár háromszoros túljelentkezést várnak, amelyre felkészült az informatikai rendszerük és a dedikált humánerőforrás stábjuk is.
Fontosabb paraméterek
Pályázatot nyújthatnak be a Magyarországon székhellyel vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező jogi személyek az alábbiak szerint:
- a kiírás szerinti GFO kódú vállalkozások és egyéb gazdasági szervezetek, amelyek rendelkeznek legalább 2 lezárt teljes üzleti évvel és kettős könyvvitelt vezetnek,
- a kiírás szerinti GFO kódú nem nyereségérdekelt szervezetek, amelyek a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 1. mellékletében nevesített államilag elismert nem állami felsőoktatási intézmények vagy alapítványok, továbbá a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülnek,
- a kiírás szerinti költségvetési szervek és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek, amelyek a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülnek,
- a kiírás szerinti GFO kódú nonprofit gazdasági társaságok, amelyek rendelkeznek legalább 2 lezárt teljes üzleti évvel és kettős könyvvitelt vezetnek, továbbá a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülnek.
Önállóan támogatható tevékenységeknek számít a kísérleti fejlesztés (a projekt elszámolható költségének minimum 50 százaléka), amelyek minimum elérik a 7-es Technológiai Fejlettségi Szintet (TRL 7), a projekt fizikai befejezését követő maximum 24 hónap alatt pedig a TRL 9-es szintet.
A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam 24 hónap, az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek fókuszterületen megvalósuló projekt esetében pedig vagy 24 hónap vagy 36 hónap. A pályázat részleteiről itt olvashat.
Néhány szó az NJP eredményeiről
2018 és 2022 között elindult a Kormány egyik kiemelt céljának megvalósítása: az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása. A megindított folyamatnak – különösen az egyetemek modellváltásának köszönhetően – már látszanak az első eredményei.
Mint például, 2014 óta 73 százalékkal nőtt a termék innovációt bevezető KKV-k aránya (20,8 százalékra), azonban továbbra is elmarad az EU-átlagtól (28,4 százalék).
A szabadalmi bejelentések száma a felsőoktatási szektorban a 2018-as 18 db-ról 2021-re 76 db-ra növekedett, míg az ELKH kutatóintézeteiben 1 db-ról 17 db-ra emelkedett 2018-2022 között, azonban ezek továbbra is alacsony értékek.
A kutatás-fejlesztés (K+F) területén dolgozók száma 2021-re (2010-hez viszonyítva) több mint kétszeresére emelkedett, ami a 2. legnagyobb növekedési ütem az EU-ban, Lengyelország után.