Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Európa digitális törvényei miatt aggódnak Washingtonban

MEGOSZTÁS

Az Egyesült Államok szeretné tisztán látni a nagy tech-cégekre vonatkozó uniós szabályozás részleteit, illetve azok végrehajtását. Az amerikai "tisztánlátást" néhány napja egy, már Donald Trump elnök által is szignózott memorandum is rögzíti.

Eszerint az amerikai kormány alaposan megvizsgálja az EU digitális piacokról szóló (DMA), valamint a digitális szolgáltatásokról szóló (DSA) jogszabályait. Ezek ugyanis “azt diktálják, hogy az amerikai vállalatok hogyan lépjenek kapcsolatba a fogyasztókkal az Európai Unióban” – írta a részletekről a Reuters.

Célkeresztben a legnagyobbak?

Jim Jordan, az amerikai képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke vasárnap felszólította Teresa Riberát, az EU trösztellenes hatóságának vezetőjét, hogy tisztázza, miként hajtják végre a nagy technológiai cégeket visszaszorító szabályozást. 

A digitális piacokról szóló törvény az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Booking.com, a ByteDance, a Meta Platforms, a Microsoft számára egy listát állít fel a tennivalókról és a tilalmakról. Mindezek célja az egyenlő versenyfeltételek, valamint a fogyasztók számára több választási lehetőség biztosítása.

Jim Jordan az amerikai aggodalmaknak adott hangot amiatt, hogy a DMA amerikai vállalatokat célozhat meg. Jordan szerint szabályok a vállalatokat terhes szabályozásoknak vetik alá, és az európai cégeket előnyhöz juttatják. Scott Fitzgerald, a szabályozási reformmal és trösztellenes kérdésekkel foglalkozó amerikai albizottság elnöke is aláírta a levelet.

Ebben egyébként bírálták a DMA megsértése miatt kiszabott, a globális éves bevételen akár tíz százalékát elérő bírságokat. Jordan és Fitzgerald szerint a bírságoknak két célja van. Egyrészt arra kényszeríteni a vállalkozásokat, hogy világszerte kövessék az európai szabványokat. Másrészt egyfajta európai adóként sújtják az amerikai vállalatokat. Ráadásul a DMA-előírások kapcsán jelezték, hogy egyes kitételek még előnyösek is lehetnek Kínának.

Jordan és Fitzgerald szerint a DMA egyes rendelkezései, amellett, hogy megfojtják az innovációt, a kutatás-fejlesztést, még nagy mennyiségű, rendkívül értékes, védett adatot adnak át vállalatoknak és ellenséges nemzeteknek. 

Az amerikai levél aláíró sürgették az uniós biztost, hogy március 10-ig adjon tájékoztatást mindezekről az USA igazságügyi bizottságának. Az Európai Bizottság részéről a Reuters nem kapott azonnali választ az üggyel kapcsolatban.

A bizottságban egyébként Ribera a második legbefolyásosabb tisztviselőnek számít Ursula von der Leyen elnök után. Ribera egyébként tagadja, hogy az uniós szabályozások az amerikai vállalatokat vették volna célba. Ribera a Reutersnek nemrég azt mondta, hogy az EU végrehajtó testületét nem szabad arra kényszeríteni, hogy olyan törvényeket módosítson, amelyeket a törvényhozók már jóváhagytak.

Igazodás miatt késnek a britek

Az Egyesült Királyságban a törvényhozás elhalasztotta az MI szabályozására vonatkozó terveit, mivel a brit kormány igyekszik a Trump-adminisztrációhoz igazodni a technológiával kapcsolatban.

A Guardian hétfői beszámolója szerint a már régóta várt MI-törvényjavaslat, amelyet eredetileg karácsony előtt akartak közzétenni, várhatóan csak nyáron kerül a parlament elé.

A brit miniszterek már hivatalba lépésüket követő csakhamar egy rövid törvényjavaslatot akartak közzétenni. Ez előírta volna, hogy a nagy nyelvi modelleket (LLM) – így például a ChatGPT-t – át kellene adni az Egyesült Királyság MI-biztonsági Intézete számára előzetes tesztelésére.

A törvényjavaslat lett volna a brit kormány válasza azokra az aggodalmakra, melyek szerint az MI-modellek olyan fejlettek, hogy veszélyt jelentenek az emberiségre. Emellett a különálló javaslatokban tisztáznák, hogy az MI-cégek hogyan használhatnak fel szerzői jogvédelem alatt álló anyagokat.

Trump megválasztása azonban a forgatókönyvek újragondolásához vezetett. Egy magas rangú munkáspárti forrás szerint a törvényjavaslatot “kellően háttérbe szorult”, és még “nincsenek kemény javaslatok a jogszabály kinézetét illetően”. 

Egy másik, az ügyhöz közel álló munkáspárti forrásból a Gurdain megtudta: a törvénytervezet most a levegőben lóg. Ennek oka, hogy a miniszterek nem akarnak olyan lépéseket tenni, amelyek gyengíthetik az Egyesült Királyság vonzerejét az MI-cégek számára.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!