„A Google örömmel támogatja a 2025-ös beiktatást, a YouTube-on élő közvetítéssel és a honlapunkon található közvetlen linkkel. Emellett a beiktatási bizottság számára is adományozunk” – erősítette meg Karan Bhatia, a Google kormányzati ügyekért és közpolitikáért felelős globális vezetője a Guardian csütörtöki nyilatkozatában.
Nem új gyakorlat a vállalati támogatás
A technológiai óriás múlt hétfőn küldte el az adományt – írta a The Guardian. José Castaneda, a Google szóvivője a CNBC-nek azt is elmondta, hogy már korábban is adományoztak beiktatási alapoknak. Emellett korábban is közvetítettek már beiktatási ceremóniákat élőben.
A Microsoft szóvivője a Bloombergnek adott nyilatkozatában erősítette meg, hogy a vállalat adománnyal járult hozzá Trump beiktatási alapjához. A vállalat egyenként 500 ezer dollárt adományozott Trump 2017-es beiktatására és Joe Biden 2021-es beiktatására.
Az elmúlt hónapban egyébként egy sor másik nagyvállalat is jelentős adományokat tett Trump beiktatási alapjába. Ebből az alapból a ceremóniával kapcsolatos funkciókat és tevékenységeket fedezik.
Az Amazon, a Meta és az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman is egymillió dolláros adományt tett az alapba, akárcsak a Toyota és az Uber.
Most úgy fest, hogy Trump beiktatási bizottsága rekordösszegű, 170 millió dolláros adományt tudott összegyűjteni. Mint arra a Guardian is rámutatott, a tech-óriások Trump kegyeit igyekeznek keresni második elnöki ciklusa előtt.
Joe Biden beiktatására 2021-ben 63 millió dollár gyűlt össze. Barack Obama beiktatására 2009-ben 53 millió dollár, 2013-ban pedig 42 millió dollár adományt gyűjtöttek.
Nem volt mindig felhőtlen
A brit lap szerint az elmúlt években Trumpnak feszült kapcsolata volt a nagy tech-oligarchákkal és -cégekkel. Liberális elfogultsággal és a tartalmak tekintetében politikai indíttatású elnyomással vádolta őket a megválasztott elnök.
Tavaly ősszel Trump azzal is fenyegetőzött, hogy utasítja az igazságügyi minisztériumot, indítson büntetőeljárást a Google ellen. Emögött az állt, hogy – legalábbis Trump állítása szerint – a Google az elnökválasztási kampánya alatt negatív történeteket emelt ki róla.
Most, alig egy héttel a beiktatás előtt, mind Trump, mind a nagy techvállalatok egészen más hangnemben nyilatkoznak.
Trump novemberi győzelme után a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai – aki korábban a január 6-i zavargásokat „a demokrácia antitézisének” nevezte – gratulált Trumpnak a „döntő győzelemhez”.
Egy decemberi sajtótájékoztatón Trump úgy fogalmazott: „Először mindenki ellenem harcolt… most pedig már mindenki a barátom akar lenni”.
(Kép: unsplash.com/J. Amill Santiago)