A GVR szerint a növekedés motorja a fejlett felügyeleti rendszerek iránti növekvő igény, az okosváros-projektek terjedése, valamint a mesterséges intelligencia (AI) videóanalitikai integrációja lesznek.
A tavalyi adatok alapján idén már 15,51 milliárd dollárra rúghat a globális piac mérete.
Ahogy az egyes ágazatokban folyamatosan nő az igény a biztonság és a védelem megerősítésére, a videóanalitikai megoldások iránti kereslet is folyamatosan nőtt. Egyre nagyobb az igény a szervezetek körében az események valós idejű nyomonkövetésére, az anomáliák észlelésére.
Nem csak biztonsági szempontok léteznek
A kiskereskedelmi vállalkozások – a biztonsági célú felhasználáson túl például – a videóelemzést a vásárlói viselkedés elemzésére, az üzlet elrendezésének optimalizálására is hasznáják. Emellett persze a biztonsági felhasználás is megmarad, a lopások csökkentése érdekében igyekeznek azonosítani a gyanús tevékenységeket az üzlethelyiségekben.
Az intelligens városok gyors fejlődése jelentősen növeli a videóanalitikai alkalmazások iránti keresletet. A kormányok nagy összegeket fektetnek be az infrastruktúrába, és fejlett felügyeleti rendszereket építenek be a közbiztonság javításába és a városirányítás racionalizálásába.
Az egyre okosodó városokban például olyan intelligens forgalomirányítási rendszereket telepítenek, amelyek videóelemzést használnak a forgalomfigyelésre, a torlódások csökkentésére és a vészhelyzeti reakcióidő javítására. Az azonnali előnyök mellett ez a technológiai integráció olyan adathalmazt is generál, amelynek elemzése a jövőbeli várostervezést is segíti.
A felhőalapú megoldások elterjedése megkönnyíti a videóelemzési technológiák skálázhatóságát és hozzáférhetőségét. A vállalkozások a felhőplatformokat kihasználva hatalmas mennyiségű videóadatot tárolhatnak biztonságosan, és ezzel együtt fejlett elemzőeszközöket is használnak. A kis- és középvállalkozások számára ez jelentős költséghatékonyságot jelent, a videóelemzési piac pedig virágzásnak indult.
A szoftver mindent visz, de jól mennek a szolgáltatások is
A videóanalitikai iparágban a szoftver szegmens a legnagyobb, az összes bevétel 79,3 százalékát ez generálta 2024-ben. A különböző ágazatokban egyre nagyobb igény mutatkozik a fejlett biztonsági megoldásokra. Emellett a mesterséges intelligencia integrációja a videóelemző szoftverekbe még tovább ösztönözte a szoftverek elterjedését. Az MI növeli az adatértelmezés és az anomáliák felismerésének pontosságát. Ezzel a szervezetek elemezni tudják a hatalmas mennyiségű videóadat-állományt, így az a döntéshozatali folyamatok alapvető eszköze lehet.
A szolgáltatások szegmense várhatóan a legmagasabb, 23,9 százalokos éves növekedést (CAGR) ér majd el 2025 és 2030 között a bevezetési, karbantartási és támogatási szolgáltatások iránti növekvő kereslet miatt. Mivel a szervezetek komplex videóelemző rendszereket alkalmaznak, speciális szolgáltatásokra van szükségük annak biztosítására, hogy ezeket a technológiákat hatékonyan integrálják és teljes mértékben kihasználják.
Az arcfelismerő alkalmazások szegmense 2024-ben a legnagyobb bevételi részesedéssel uralta a videóanalitikai iparágat, mivel széles körben elterjedt a különböző ágazatokban. A repülőterek például arcfelismerő technológiát használnak az utasok azonosítási folyamatainak egyszerűsítésére, javítva a biztonságot, miközben minimalizálják a várakozási időt. Ez a technológiai fejlődés lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy gyorsan feldolgozzák a hatalmas mennyiségű videoadatot, ami proaktív biztonsági intézkedéseket és személyre szabott ügyfélélményt tesz lehetővé. Mivel a vállalkozások és a kormányok egyre inkább felismerik az arcfelismerés biztonsági és hatékonysági előnyeit, a videóelemzésen belüli piaci részesedése továbbra is gyorsan növekszik.
A rendszámfelismerő megoldások szegmensében szintén kiemelkedő növekedést várnak a GVR szakértői. Ezen alkalmazások jelentősége egy nő a forgalomirányítási és bűnüldözési technológiákba történő beruházások növekedésével. Emellett a közbiztonság javítása, a forgalomszabályozás és -racionalizálása szintén növelik a hatékony járműazonosító rendszerek iránti igényeket.
(Kép: Dall-e)