Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Védelmi megoldásokba önti a pénzt az észt tech-szektor

MEGOSZTÁS

A technológiai ágazatban már régóta kiemelkedő eredményeket produkáló Észtország újabban a védelmi projektek terén is régiós vezetőnek számít. Az ilyen irányú befektetéseket az ukrajnai konfliktus ösztönzi.

A fokozott biztonsági aggodalmak Európa-szerte fellendítették a védelmi beruházásokat. Oroszország fenyegetését azonban sehol sem érzékelik olyan élesen, mint Észtországban és a szomszédos balti országokban. 

Mint arra egy észt tech-vállalkozó szerint az észtek minden nap azon gondolkodnak, hogyan védhetik meg az országot. 

Sten Tamkivi, aki a Skype korai szakaszában a startup vezetője volt, a Reutersnek elmondta: a háború arra ösztönözte őt és londoni partnereit, hogy 800 millió eurós befektetési platformjukat, a Pluralt védelmi és egyéb, az európai szuverenitást támogató projektek szolgálatába állítsák. A Pluralban egyébként a TransferWise társalapítója, Taavet Hinrikus is részt vesz. 

A biztonság mindenek előtt

Tamkivi szerint egyre több védelmi szereplő és külföldi befektető is keresi a lehetőségeket az ágazatban.

A Plural például tavaly júliusban csatlakozott a német Helsing AI-vállalat 450 millió eurós finanszírozásához. A cég védelmi, hírszerzési és nemzetbiztonsági rendszerek adatalapú támogatásával foglalkozik. 

Az európai védelmi tech-befektetések aránya a 2022-es mindössze 0,4-ről 2024-re 1,7 százalékra emelkedett a kockázati tőkefinanszírozáson belül. Ez nagyjából egymilliárd dollárt jelent. A pénz nagy része persze Nyugat-Európába áramlik. Ugyanakkor a finanszírozási fordulók száma megháromszorozódott Közép- és Kelet-Európában Oroszország ukrajnai inváziója óta – derült ki a Dealroom.co adataiból.

Észtország számos technológiai unikornisnak adott és ad otthont, ilyenek a Skype, a Bolt, a TransferWise és számtalan másik cég is. 

Az Ukrajnához való közelsége azt is lehetővé teszi, hogy a technológia gyors tesztelése és finomítása érdekében szorosan együttműködjön az ottani frontvonalbeli egységekkel. Emellett a balti ország magánfinanszírozású csoportjai tisztán katonai technológiákba is befektethetnek. 

Ezzel szemben Lengyelországban – a régió legnagyobb gazdaságában és a Kijev fő katonai támogatójaként – számos kockázati cég állami finanszírozásban részesül. Emiatt pedig közvetlenül nem finanszírozhatnak katonai projekteket.

Egyre több a védelmi alap a régióban

Vojta Rocek, a prágai székhelyű Presto Ventures egyik partnere a cseh fegyvergyártó CSG-vel partnerségben indított új, 150 millió eurós alapja védelmi célú startupokba tervez befektetéseket.

Tavaly tavasz óta több mint 1500 pályázatot vizsgáltak meg, több mint 600 csapattal tárgyaltak, a szűkített listára pedig 60 startup került fel. Három üzletet már lezártak, további három pedig a befejezéshez közeledik, a fókuszterületeket a kiberbiztonság, a kvantumszámítástechnika és a mesterséges intelligencia jelenti.

A tallinni székhelyű Darkstar egy technológiai vállalkozókból és volt katonatisztekből álló konzorcium. Az alapító Ragnar Sass szerint az ukrajnai harctéren való gyors bevetésre a legjobb kilátásokat kínáló technológiák, például a drónok hőkamerái és a szoftverrendszerek a legvonzóbbak.

A Darkstar nemrégiben fektetett be a Farsight nevű, drónadatokat elemző vállalatba. Sass szerint a védelmi startupok száma körülbelül százra tehető. Néhány évvel ezelőtt még csupán tucatnyi cégről volt szó. 

A növekvő kockázati tőke iránti érdeklődés Kelet-Európában betöltheti azt a finanszírozási rést, amellyel a technológiai startupok a védelmi technológiák területén szembesülnek. A bankok vonakodnak a hitelezéstől, mert attól tartanak, hogy a környezetvédelmi, szociális és irányítási szabályokba ütköznek, ami a befektetők szerint korlátozza az állami finanszírozást is.

A Reuters cikke szerint a régiós kormányok is kezdik aktivizálni magukat. A csehek programot indítottak az ágazat kisvállalkozásainak társfinanszírozására, hogy ösztönözzék az ágazat fejlődését. Észtországban a kormány a múlt hónapban százmillió eurós alapot indított a feltörekvő védelmi technológiai ágazat számára. A hosszabb távú cél az, hogy globális befektetőket vonzzanak egy olyan technológiai ökoszisztémába, amelyet most a helyi tehetős technológiai vállalkozók “hazafias tőkéje” támogat. 

Az észt védelmi ipar célja, hogy 2030-ra elérje a kétmilliárd eurós bevételt, a jelenlegi 500 millió euróhoz képest – a fókuszban a diszruptív támadó technológiák állnak. 

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!