A NASA válaszútnál tanulmány szerint az infrastruktúra és a munkaerő kihívásai miatt, hacsak nem jut hozzá jelentős költségvetési plusztámogatáshoz, az amerikai űrügynökségnek hamarosan kemény döntéseket kell meghoznia arról, hogy melyik missziókat folytassa. Az anyagot multidiszciplináris kongresszusi szakbizottság készítette.
Három kulcsterület
Az infrastruktúrába mindenképpen be kell fektetni. A mai problémák eredője, a rövidtávú tűzoltás helyett célszerűbb a hosszútávú tervezés. Most ott tartanak, hogy erodálódnak a NASA által az Egyesült Államok számára biztosított egyedi és kritikus képességek alapjai, és ha bizonyos trendek nem fordulnak meg, ezek a képességek el is vesznek.
Az infrastruktúra és a munkaerő mellett harmadik kulcsterületként, a jelentés a technológiafejlesztést emelte ki. Fontos lenne a képzett munkaerő bevonása és megtartása, miközben a létesítmények elöregednek.
A NASA logója
A szerzők végiglátogatták mindet, és több az általuk valaha is látott legrosszabb állapotúak közé tartoznak. Azért alakulhatott így, mert a technológiai és az infrastrukturális beruházások irányításából hiányzik a hosszútávú tervezés.
A problémák nagy része a költségvetési nyomással magyarázható. Arra kényszerítette az ügynökséget, hogy küldetéstámogatásra fordítandó összegeket speciális missziókra és projektekre költsék el. A 2014-as húsz százalékról 2023-tizennégyre csökkent a küldetéstámogatás költségvetési része.
Több a projekt, mint a rájuk fordítható támogatás, és ilyenkor rövidtávú megoldásként mindig felmerül az infrastrukturális kiadások megnyirbálása is, csakhogy ez az opció egyre tarthatatlanabb.
Megoldás-lehetőségek
Egyértelmű, hogy már nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene menniük. A mostani bajok évtizedek alatt halmozódtak fel. A tanulmány szerzői nyolc ajánlást fogalmaztak meg a kiútról: küldetéstámogatásra fordítható összegek növelését, átfogó hosszútávú tervezést, forgótőke-alap létrehozását a humántőke-stratégiák és az infrastruktúra fejlesztésére.
A válaszút az, hogy a NASA amennyiben növeli a küldetéstámogatási összeget, akkor csökkentenie kell más projektek finanszírozását. Fájdalmas döntés lesz – ismerete el az űrügynökség vezetősége.
Azzal kapcsolatban nem hangzott el javaslat, az infrastruktúra támogatása miatt – amennyiben nem emelik meg masszívan a büdzsét – milyen részlegekbe tegyenek kevesebb pénzt.
A küldetések irányításának újraértékelése, a NASA főhadiszállásán működő misszió-igazgatóságok és a helyi központok – ahol a tényleges munka folyik – vezetősége közötti „fékek és egyensúlyok” kialakítása szintén kiemelten fontos. A főhadiszálláson túl sok irányítási munkát végeznek a helyi központokhoz képest, aminek missziók során súlyos következményei lehetnek.
Képek: Flickr, Wikimedia Commons