Az energetikai vállalat és a tech-óriás múlt pénteken írt alá húsz évre szóló áramellátási szerződést. A Constellation Energy a 2019-ben bezárt, I-es erőművi egységben indítja újra a termelést. A II-es egységet egyébként 1979-ben kapcsolták le, az Egyesült Államok legkomolyabb nukleáris balesetét követően. Az incidensben a II-es blokk részben leolvadt, az egység azóta is zárva van.
A Constellation vezérigazgatója szerint a Microsofttal kötött megállapodás az atomenergia újjászületését szimbolizálja. Joe Dominguez szerint az atom tiszta és biztonságos energiaforrást jelent.
Az MI-nek minden energiára szüksége van
A nagy tech-vállalatok két tűz közé szorultak. Miközben mesterséges intelligencia-infrastruktúrájuk energiaéhsége folyamatosan emelkedik, a cégek komoly vállalásokat is tettek emissziós rátájuk csökkentésére. A Microsoft saját közlése szerint kibocsátása 2020 óta mintegy harmadával emelkedett.
Riválisaihoz hasonlóan a redmondi óriás is ambíciózus klímacélokat tűzött ki maga elé. A Microsoft 2030-ra tervezi elérni a karbonsemlegességet és a zéró kibocsátást.
A Three Mile Island erőmű újraindítása 800 megawattnál is több energia-termelést jelent majd, amelyet teljes egészében a Microsoft vesz át a húszéves időszakban. Azt egyelőre nem részletezték, hogy a Microsoft mely létesítményeit táplálják majd az ott megtermelt atomenergiával.
Bobby Hollis, a Microsoft alelnöke jelentős mérföldkőnek nevezte a megállapodást, amely nagyban hozzájárul majd a karbonsemlegességi célok eléréséhez.
(kép: Dall-E)