A kínai chipgyártók piacait korlátozó intézkedés olyan félvezetőipari nagyvállalatokra is kiterjed, mint a Piotech, az ACM Research és a SiCarrier Technology. Az újabb exporttilalmi csomag a fejlett memóriachipek, valamint chipgyártó eszközök Kínába történő szállítását is célba veszi – írja a Reuters.
Még egyszer lesújt a Biden-adminisztráció
A lépés a Biden-kormányzat egyik utolsó nagy akciója, hogy megakadályozza Kína hozzáférését olyan chipekhez, amelyekkel katonai célú MI fejleszthető. Az USA nemzetbiztonsági érdekeire hivatkozva persze a chipek elérése mellett az ilyen chipek gyártásához szükséges eszközök hozzáférhetőségét is megszünteti Washington.
Washington új exporttilalmi csomagját alig néhány héttel Donald Trump beiktatása előtt jelentette be a Biden-adminisztráció.
Az intézkedéscsomag tartalmazza a nagy sávszélességű memóriachipek Kínába irányuló szállításainak korlátozását. Ezek elsősorban az MI-képzésben kulcsfontosságú eszközök. Kiterjedt továb a korlátozás 24 további chipgyártó- és három szoftvereszközre is. Megtiltotta emellett a BIden-kormányzat chipgyártó berendezések exportját Szingapúrba és Malajziába.
Az intézkedés célja, hogy megakadályozza Kína hazai félvezetőgyártó rendszerének fejlesztését, amelyet katonai modernizációjának támogatására fog felhasználni – idézte a Reuters Gina Raimondo kereskedelmi minisztert.
Az új korlátozások többek között mintegy két tucat félvezetőgyártó cégre, két befektetési vállalatra és több mint száz a chipgyártásban használt eszközöket előállító cégre is kiterjednek.
Ebben a körben található a Swaysure Technology, a Si’En Qingdao és a Shenzhen Pensun Technology, amelyek a Huawei Technologies partnerei is. A távközlési berendezésgyártót a korábbi amerikai szankciók már egyébként is megbénították, mostanra pedig a fejlett chipek kínai gyártásának és fejlesztésének egyik központi szereplője.
Az amerikai korlátozásokkal kapcsolatban a kínai külügy leszögezte, ez a magatartás aláássa a nemzetközi gazdasági kereskedelmi rendet és megzavarja a globális ellátási láncokat. Peking egyben közölte, Kína intézkedéseket fog tenni cégei jogainak és érdekeinek védelmében.
A kínai kereskedelmi tárca az amerikai korlátozásokat a „gazdasági kényszerítés” és a „nem piaci gyakorlat” egyértelmű példájának nevezte.
Kína az elmúlt években igyekezett önellátóvá válni a félvezető-ágazatban. A Reuters tudósítása szerint az ázsiai ország még mindig évekkel elmarad a chipipar olyan vezető nagyvállalatai mögött, mint az Nvidia vagy a holland ASML.
Kockázatok és mellékhatások
Az új amerikai csomag egyik, közvetlen külföldi termékekkel kapcsolatos szabályra vonatkozó aspektusa az Egyesült Államok több szövetségesének is keresztbe tehet. Mégpedig azzal, hogy megszabja, a vállalatok mit szállíthatnak Kínába.
Az új szabály kiterjesztik az USA hatáskörét az amerikai, japán és holland gyártók által a világ más részein gyártott chipgyártó berendezések kínai exportjának korlátozására is.
A szabályok így az Izraelben, Malajziában, Szingapúrban, Dél-Koreában és Tajvanon gyártott berendezésekre is vonatkoznak. Mentességet csak Japán és Hollandia élvez.
Az új exportszabályokat Japánnal és Hollandiával folytatott hosszas tárgyalások után hozták nyilvánosságra.
A holland kormány közölte, hogy tanulmányozni fogja az új korlátozásokat, hozzátéve, hogy „minden országnak megvannak a maga szempontjai” a nemzetbiztonság és az exportellenőrzés terén.
Az ASML hivatalos tájékoztatása szerint az új amerikai exporttilalom nem lesz jelentős hatással üzletmenetére. Azt is hozzátették azonban, hogy ha a holland kormány „hasonló biztonsági értékelést” végez, az már befolyásolhatja egyes chipgyártó eszközeinek exportját.
Washington azt tervezi, hogy a Hollandiához hasonló ellenőrzési gyakorlatot elfogadó országok szintén mentességet kaphatnak.
(Kép: Dall-e)