Elon Musk szerepvállalása az amerikai politikában, Donald Trump melletti elkötelezettsége, a megválasztott elnök és a milliárdos remek kapcsolata nagyon komoly hatással lehet az Egyesült Államok űrprogramjára.
Musk cége a SpaceX eddig is meghatározó szerepet játszott a NASA tevékenységében. Az űrügynökség egyre nagyobb mértékben együttműködik a magán űriparral, különösen a műholdak fellövésében megkerülhetetlenné vált SpaceX-szel. A Hold felszínére jutástól Föld körüli pályán működő új űrállomás építéséig, több területen számíthatnak rá.
A NASA prioritásai
Bleddyn Bowen, a Durham Egyetem asztropolika kutatója szerint az USA dupla sebességre kapcsolhatja magánipar által működtetett űrpolitikáját, drasztikusan felpörgetheti a világűrben kialakulóban lévő új fegyverkezési versenyt, „újratöltheti” a nyolcvanas évek csillagháborús projektjeit, de ezúttal már nem a Szovjetunió és örököse, Oroszország, hanem a világ másik szuperhatalma, Kína a nagy rivális.
Donald Trump és Elon Musk egy kampány-gyűlésen
Elképzelhető, hogy a Trump-adminisztráció ott folytatja, ahol négy éve abbahagyta, és a Biden-években is támogatott Artemis holdraszállás-programot támogatja gőzerővel. Musk szerepének növekedésével azonban a NASA prioritásai is megváltozhatnak.
Több emberi részvételű misszióra számíthatunk, és arról se feledkezzünk meg, hogy első négy elnöki éve alatt Trump korlátlan mennyiségű anyagi forrást engedélyezett a NASA-nak, ha még az ő évei alatt valahogy eljut egy űrhajó a Marsra. 2019-ban tweetelte, hogy az összes elköltött pénzzel, a NASA-nak nem a Holdról kellene beszélnie, ahova ötven éve úgyis eljutottak már amerikai asztronauták, hanem komolyabb dolgokra, például a Marsra, védelmi projektekre és a tudományra kellene összpontosítania.
Elon Musk és a környezetvédelem
Musk Mars-elkötelezettsége közismert, viszont nem ő lesz az úrprogram vezetője, hanem a kormányzati kiadásokat és a bürokráciát hivatott valahogy lefaragni. Az üzletember nagy valószínűséggel fellazítja a környezetvédelmi előírásokat, és például megszűnik a dél-texasi Starbase környékének, cége érdekeit sértő védettsége.
Trump és Musk klímaváltozásról alkotott véleményének ismeretében, a Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal, valamint a NASA Földtudományi Részlege költségvetését drasztikusan megvághatják. Az űrügynökség felé a Biden-adminisztráció éveiben is kevesebb pénz folydogált. Kérdés, mi lesz a republikánus vezetés alatt.
A Nemzeti Űrtanácsban szintén változásokra számíthatunk. 2022-ben betiltották a műhold-elleni fegyverek tesztjét, amit a szervezetet vezető új alelnök, JD Vance nagy valószínűséggel vissza fog vonni. Vance egyébként nem rendelkezik különösebb űrismeretekkel, tehát nehéz bármit is prognosztizálni róla.
Képek: Needpix.com, Free Malaysia Today