Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Trump és Musk brutálisan felpörgethetik az űrbizniszt

MEGOSZTÁS

Elon Musk szerepvállalása Donald Trump politikájában masszív hatással lehet az Egyesült Államok űrprogramjára, a Hold helyett a mars válhat prioritássá. A klímaválság elleni küzdelem tűnik a költség- és a bürokrácia-faragás egyik nagy károsultjának.

Elon Musk szerepvállalása az amerikai politikában, Donald Trump melletti elkötelezettsége, a megválasztott elnök és a milliárdos remek kapcsolata nagyon komoly hatással lehet az Egyesült Államok űrprogramjára.

Musk cége a SpaceX eddig is meghatározó szerepet játszott a NASA tevékenységében. Az űrügynökség egyre nagyobb mértékben együttműködik a magán űriparral, különösen a műholdak fellövésében megkerülhetetlenné vált SpaceX-szel. A Hold felszínére jutástól Föld körüli pályán működő új űrállomás építéséig, több területen számíthatnak rá.

A NASA prioritásai

Bleddyn Bowen, a Durham Egyetem asztropolika kutatója szerint az USA dupla sebességre kapcsolhatja magánipar által működtetett űrpolitikáját, drasztikusan felpörgetheti a világűrben kialakulóban lévő új fegyverkezési versenyt, „újratöltheti” a nyolcvanas évek csillagháborús projektjeit, de ezúttal már nem a Szovjetunió és örököse, Oroszország, hanem a világ másik szuperhatalma, Kína a nagy rivális.

 

 

Donald Trump és Elon Musk egy kampány-gyűlésen

 

Elképzelhető, hogy a Trump-adminisztráció ott folytatja, ahol négy éve abbahagyta, és a Biden-években is támogatott Artemis holdraszállás-programot támogatja gőzerővel. Musk szerepének növekedésével azonban a NASA prioritásai is megváltozhatnak.

Több emberi részvételű misszióra számíthatunk, és arról se feledkezzünk meg, hogy első négy elnöki éve alatt Trump korlátlan mennyiségű anyagi forrást engedélyezett a NASA-nak, ha még az ő évei alatt valahogy eljut egy űrhajó a Marsra. 2019-ban tweetelte, hogy az összes elköltött pénzzel, a NASA-nak nem a Holdról kellene beszélnie, ahova ötven éve úgyis eljutottak már amerikai asztronauták, hanem komolyabb dolgokra, például a Marsra, védelmi projektekre és a tudományra kellene összpontosítania.

Elon Musk és a környezetvédelem

Musk Mars-elkötelezettsége közismert, viszont nem ő lesz az úrprogram vezetője, hanem a kormányzati kiadásokat és a bürokráciát hivatott valahogy lefaragni. Az üzletember nagy valószínűséggel fellazítja a környezetvédelmi előírásokat, és például megszűnik a dél-texasi Starbase környékének, cége érdekeit sértő védettsége.

Trump és Musk klímaváltozásról alkotott véleményének ismeretében, a Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal, valamint a NASA Földtudományi Részlege költségvetését drasztikusan megvághatják. Az űrügynökség felé a Biden-adminisztráció éveiben is kevesebb pénz folydogált. Kérdés, mi lesz a republikánus vezetés alatt.

A Nemzeti Űrtanácsban szintén változásokra számíthatunk. 2022-ben betiltották a műhold-elleni fegyverek tesztjét, amit a szervezetet vezető új alelnök, JD Vance nagy valószínűséggel vissza fog vonni. Vance egyébként nem rendelkezik különösebb űrismeretekkel, tehát nehéz bármit is prognosztizálni róla.

 

Képek: Needpix.com, Free Malaysia Today

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!