Azt követően, hogy Elon Musk megkezdte a munkát a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) élén, látványosan megszaporodtak a Tesla márkájú autók elleni szándékos károkozások. A vandalizmus során számtalan autó kerekét kiszúrták és a márka töltőállomásaiban is kárt tettek.
A helyzet elfajulását meggátolandó az amerikai igazságügyi miniszter, aki egyben az amerikai főügyész is, belföldi terrorizmusnak nevezte a Teslák és a töltőállomások megrongálását és masszív büntetést helyezett kilátásba. Pamela Bondi arról beszélt, hogy 20 év börtön is járhatna Tesla-vandalizmusért.
A napokban három embert állítottak elő vandalizmus gyanújával. Az egyik gyanúsított nyolc Molotov-koktélt dobott egy Tesla márkakereskedésre Oregonban, illetve találtak nála egy fegyvert is. Egy másik gyanúsított a lovelandi Coloradoban próbált felgyújtani Teslákat szintén Molotov-koktéllal. A harmadik gyanúsított trágár üzeneteket írt Donald Trumpról a Tesla töltőállomásai köré, majd benzines bombákkal gyújtotta fel azokat Charlestonban, Dél-Karolinában.
A három gyanúsított, akiknek a letartóztatása már le is zajlott minimum öt, maximum 20 év börtönbüntetéssel nézhetnek szembe, az ügyészség közleménye szerint.
A főügyész szerint a gyanúsítottak viselkedése “belföldi terrorizmus hullámát” indíthatják el.
A vádemelés pont egybeesik az amerikai közlekedési hatóság (NHTSA) 46,000 Cybertruckot érintő visszahívásáról, mondván az autókban közúti biztonságot veszélyeztető probléma jelentkezett. Ez a márka nyolcadik visszahívása 15 hónap alatt. Most azért kellett visszahívni az autókat, mert a szélvédő két oldalán található külső panel vezetés közben leválhat.
A támadások és visszahívások mellett a Tesla a növekvő versennyel is küzd, különösen a kínai riválisok miatt. Bár a csütörtöki visszahívás miatt nem szenvedett különösebb veszteségeket, a Tesla részvényei 42%-kal estek 2025-ben.
(Kép: flickr)