Sok viszontagsággal jár a tengeri hajózás, például a semmiből jöhetnek hatalmas hullámok. Tengerészek régóta beszélnek róluk, hivatalosan viszont csak 1995-ben jegyezték fel az elsőt, amikor több mint huszonöt máteres hullám hirtelen becsapott egy, műszerekkel teli gázplatformba az Északi-tengeren.
Az ilyen méretű hullámok hajók mellett veszélyesek a kritikus infrastruktúrára, emberi életet olthatnak ki, ahogy 2022-ben a Viking Polarisszal történt: egy személy meghalt, többen megsérültek. Főként az ablakokhoz közeli utasok vannak veszélyben, de áramkimaradás és tűz is lehet a tomboló hullámok következménye.
Úgy tűnik, hogy az eddig megjósolhatatlan jelenség is előrejelezhető lesz.
Öt perccel előtte mondja meg, hogy jön a húszméteres hullám
A Maryland Egyetem kutatói bóják mérései alapján hetvenhárom százalék pontosságú prognózisokat készítő számítógépes rendszert dolgoztak ki. A rendszer öt perccel a jelenség előtt megmondja, hogy a semmiből abnormálisan nagy hullám keletkezik.
Óriáshullám
A kutatók meg akarták tudni, hogy számítógépek képesek-e megtanulni az ekkora hullámképződésre utaló jeleket, észlelik-e kialakulásuk gyors folyamatát. A mesterséges neurális hálóba többmilliárd tenger-felszíni mérés eredményét táplálták be. A méréseket az Egyesült Államok partjaihoz és Csendes-óceáni szigetekhez közeli százhetvenkét bója végezte.
A bóják ugyan eltérő időpontokban mértek, viszont mindet összekapcsolva, a kutatók 880 évnyi adathoz jutottak hozzá az óceánhullámokról. A közeliekkel összehasonlítva, többezer tényleg óriáshullám volt, mert annyival méretesebbnek bizonyultak.
Négyből három
Miután a rendszer az összes rendelkezésére álló adaton gyakorolt, tanult, lehetővé vált, hogy felismerje az óriáshullámot megelőző hullámokat, és megkülönböztesse őket azoktól, amelyeket semmi rendellenes nem követett. A megközelítéssel négyből három prognosztizálható, amin maguk a kutatók is meglepődtek.
A rendszert tovább tesztelték. A korábbi adatkészletben nem szereplő bóják információit használták, és bebizonyosodott: azokon a helyszíneken szintén képes prognosztizálni váratlan óriáshullámokat. Egyértelművé vált, hogy általános jelenségről van szó.
Ugyan téves riasztások is előfordultak, de biztonsági szempontból jobb, ha tudjuk: jöhet egy ilyen hullám, aztán mégsem jön, mintha nem, pláne ha előzetes figyelmeztetés nélkül történik minden.
A rendszert mindenesetre pontosítani akarják, amelyhez valószínűleg olyan befolyásoló tényezőket is figyelembe kell majd venniük, mint a vízmélység és a szélsebesség. Elképzelésük alapján előbb-utóbb megvalósul a hajókat és tengeri platformokat teljes pontossággal figyelmeztető technológia.
A kiindulópont mindenesetre adott hozzá.
Képek: Wikimedia Commons, Pexels