Egyre bevettebb gyakorlattá válik 3D nyomtatással (3DP) készülő tárgyak utómunkálatainak automatizálása.
A HP és a Rösler Csoport olasz 3D nyomtató leányvállalata, az AM Solutions közösen dolgozott ki automatizált utófeldolgozó rendszert a HP Multi Jet Fusion printereihez. (Az AM Solutions-ben szereplő AM az additív manufacturing, azaz a 3DP-szinoníma „additív gyártás” rövidítése.)
Utófeldolgozás a fém- és a műanyagnyomtatásban
Az AM Solutions vezetése elmondta, hogy „kettő az egyben” megoldásokra összpontosítanak. A költségeket csökkentik, a gyártási folyamatokat áramvonalasítják velük.
A HP és az AM Solutions technológiája a polimeralapú 3D nyomtatásra (porágyas fúzióra és szelektív lézeres szinterezésre) vonatkozik. Egyetlen lépébe sűrítik vele a tisztítást, csiszolást és a festést.
Fémnyomtatásban az osztrák M&H nemrég kezdte el használni a Solukon nyomatokat utófeldolgozó, portalanító rendszerét. A rendszert a nyomtatás után megmaradó por és üregek eltávolítására találták ki. Nagyméretű és kemény fémdarabokkal is működik, maximális teljesítőképessége ezer milliméter magasság és nyolcszáz kiló tömeg. Az utófeldolgozás referenciapontját akarják megteremteni a többféle anyaggal (titánnal, alumíniummal, rozsdamentes acéllal, Inconel és Scalmalloy ötvözetekkel) egyaránt használható géppel.
Amikor robot végzi az utófeldolgozást
A brit 3DP utófeldolgozó Rivelin Robotics az Egyesült Királyság kormánya által támogatott vezető 3DP-kezdeményezés. Legutóbbi projektjükkel (CAMPFIRE) repülőgép-alkatrészekre, ortopédiai implantátumokra és gázturbina-komponensekre fókuszálnak. Mindhárom területet képviselő cégekkel együttműködnek, mindegyik a startup Netshape utófeldolgozó robotjaival dolgozik.
Utófeldolgozás robottal
A robot 3D látással, nyomatékvezérlő algoritmusokkal éri el, hogy a nyomatok utómunkálataihoz minimális emberi munkát kelljen igénybe venni. Fejlesztői bizakodnak, hogy a gép nagyon szigorúan szabályozott iparágakban (légjármű-, jármű-szektor, medicina, energetika, védelmi ipar stb.) is megállja a helyét, ezért választották partnereiket.
Az utófeldolgozás kihívásai
A 3D fémnyomtatás komoly utófeldolgozási kihívásokkal jár. A segédanyagokat általában manuálisan távolítják el, ami nagyon idő-, munkaigényes, bizonytalan és veszélyes is lehet, ráadásul a végeredmény gyakran gyenge, nem felel meg a minőségellenőrzési feltételeknek, a munka sokáig tart és drága.
A Rivelin Robotics technológiája ezeket a kihívásokat igyekszik kezelni. A segédanyagok eltávolítását és a felületek megtisztítását a saját fejlesztésű szintén Netshape nevű szoftver irányítja, automatizálja. Elmondásuk alapján a hibák kilencven százaléka kiiktatható vele, a működési költségek tizedükre csökkennek, a darabok egyformák (tehát nem annyi utófeldolgozás, annyi fajta nyomat), emberek nincsenek veszélyben munka közben.
Képek: Rivelin Robotics