Az Euroconsult és a SpaceTec Partners egyesüléséből létrejött Novaspace új jelentése szerint jelentős bővülés előtt áll a globális környezet-monitorozási piac.
A Novaspace szerint a jelenlegi ötmilliárd dolláros értékről 2033-ra nyolcmilliárd dollár fölé emelkedhet ez a speciális piac.
A végtelenbe és tovább
A gyors növekedés nagyrészt a nagyszabású védelmi szerződések megugrásának, valamint a nagy felbontású képalkotási és 3D képességek egyre nagyobb mértékű elérhetőségének köszönhető – írja a Reuters.
A Novaspace jelentése szerint mindezek jelentősen javítják majd a Föld megfigyelésének hatókörét és minőségét.
A környezet-monitorozás kritikus adatokat szolgáltat a mezőgazdaságtól kezdve a környezeti megfigyelésen át a védelemig terjedő iparágak számára. Jelenleg az űrtechnológia kereskedelmi hasznosításának egyik legjövedelmezőbb ágazata.
A piac meghatározó szereplője továbbra is Észak-Amerika, amely 2023-ban a globális bevételek 44 százalékát szerezte meg. Ezt követi Európa 22 százalékos részesedéssel – közölte a Novaspace.
A jelentés szerint a legjelentősebb növekedés Ázsiából várható. Ez a régió az előrejelzések szerint 2033-ra a globális környezet-monitorozási piac 23 százalékát adja majd. Mindez többek között a most kialakuló beszerzési politikák és a bővülő űrinfrastruktúra-beruházások eredménye. Emellett ösztönzőleg hat a piacra a növekvő kereslet Délkelet-Ázsiában és a Közel-Keleten.
Az országok világszerte egyre többet fektetnek be a környezet-monitorozási technológiákba, hogy jobban nyomon követhessék a növényzet és az éghajlat változásait.
Mint arra a Novaspace is rámutat, India az űrkutatáshoz kapcsolódó kereskedelmi versenyben szeretne jobb pozíciókat elérni.
Kanada tavaly közölte, hogy a következő 15 évben 1,01 milliárd dollár (741 millió dollár) értékben fektet be technológiába. A műholdas adatokat elsősorban az erdőtüzek és más környezeti válságok nyomonkövetésére használják.
„A piaci növekedés nem csak a légi geolokációs rendszerek kiváltásáról szól” – mondta Alexis Conte, a jelentés vezető szerzője. A monitorozási és felügyeleti képességek méretnöveléséről van szó. Ez pedig ösztönzőleg hat mind a technológiai, mind a piaci innovációkra.
(Kép: unsplash.com/NASA)