Ezzel Korea a világon az első helyen áll a robotmunkások alkalmazásában.
A robotok elterjedése a gyárakban világszerte nagy sebességgel folytatódik – derül ki a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) legfrissebb jelentéséből.
Négy európai állam is a globális top 10-ben
Az új globális átlagos robotsűrűség rekordszintre ért 2023-ban, a tízezer alkalmazottra jutó 162 darabot, ami több mint kétszerese az alig hét évvel ezelőtti 74 darabos mutatónak.
A Nemzetközi Robotikai Szövetség legújabb, World Robotics 2024 címet viselő jelentése szerint a robotsűrűség barométerként szolgál az automatizálás elterjedtségének nyomon követésére. Takayuki Ito, az IFR elnöke elmondta: az idei második helyezett Kína, amely világszerte a harmadik helyen áll Korea és Szingapúr mögött, de közvetlenül Németország és Japán mellett.
Az Európai Unióban a tízezer alkalmazottra jutó robotsűrűség 219 darab, ami 5,2 százalékos növekedést jelent. A globális top tízben pedig négy európai állam, Németország, Svédország, Dánia és Szlovénia került be.
Észak-Amerikában a robotsűrűség 197 darabos, ami 4,2 százalékos növekedést jelent. Az Egyesült Államok a világon a tizedik helyen áll a legautomatizáltabb feldolgozóipari országok között.
Ázsia a legrobotizáltabb régió a világban
Ázsiában a feldolgozóiparban foglalkoztatott tízezer alkalmazottra 182 robot jut, ami 7,6 százalékos növekedést jelez. Korea, Szingapúr, Kína és Japán gazdasága a tíz legjobban automatizált ország között van, de ezek az országok adják a globális élmezőnyt is.
A Koreai Köztársaságban alkalmazzák a legtöbb ipari robotot a világon – tízezer alkalmazottra 1012 robot jut. A robotsűrűség 2018 óta évente átlagosan ötszázalékos növekedést produkál.
Szingapúr – 770 darabos robotsűrűségével – a globális ranglista második helyezettje. Ennek oka egyébként, hogy Szingapúr egy kis ország. Számszerűen ezért kevesen dolgoznak ugyan a feldolgozóiparban, ám ezzel magas robotsűrűséget tudott elérni az ázsiai ország.
Kína 2023-ban a harmadik helyet foglalta el a nemzetközi mezőnyben – Németország és Japán előtt. Kína olyan mértékben erőltette az automatizáltság növelését, hogy tízezer alkalmazottra már 470 robot jut. Egy évvel korábban még “csupán” 402 volt ez a szám. Meglepő lehet, hogy Kína csak 2019-ben került be a globális top tízbe, ám négy év alatt az ország megduplázta a robotsűrűségét.
A 2023-as adatok alapján Németország a negyedik helyen áll 429 darabos mutatóval. Európa legnagyobb gazdaságának robotsűrűsége 2018 óta öt százalékkal nőtt.
Japán az ötödik helyen áll 419 egységgel. A világ meghatározó robotgyártó országának robotsűrűsége évente átlagosan hét százalékkal nőtt (2018-2023).
Az Egyesült Államok robotsűrűsége 2023-ban elérte a 295 darabot. Az ország a tizedik helyen áll a világranglistán.
(Kép: Dall-e)