Az üzleti életben bekövetkezett paradigmaváltás a “nagyobb magánélet” és a “kevesebb biztonsági fenyegetés” irányába mutat. Ez alapjaiban határozza meg az újgenerációs biometriai piacon megfigyelhető egyik legfontosabb trendet. A végfelhasználók egyre inkább az integrált megoldásokat részesítik előnyben a hagyományos módszerekkel szemben.
A Mordor Intelligence kutatói szerint a terrorista tevékenységek növekvő száma is felhajtó erőt jelent a biometrikus piacra. A létfontosságú adatok védelme a szintén növekvő kiberbiztonsági fenyegetettség tükrében még hangsúlyosabbá válik. Főként, ha nemzetbiztonsági szempontokról van szó.
A személyazonosság-csalások világszerte korlátozzák a piac növekedését.
Az Onfido szerint a személyazonossággal kapcsolatos csalások éves szinten 43 százalékkal nőttek tavaly. A kifinomult csalások száma 57 százakkal emelkedett. A bűnözők egyre okosabb taktikákat alkalmaznak, és már nem ritka a valósághű 2D/3D maszkok használata sem.
A Mordor tanulmányában rámutat, hogy tízből kilenc fogyasztó a kényelmes hozzáférést választja a digitális szolgáltatásokhoz, ez pedig tovább növeli a csalók lehetőségeit.
Szintén a biometriai piac konjunktúráját hajtja, hogy egyre elterjedtebbek az elektronikus kártyák és biometrikus útlevelek.
A COVID-19 járvány jelentősen megnövelte az érintésmentes biometrikus megoldások iránti keresletet, különösen az egészségügyi ágazatban. A fejlett, többfaktoros és multimodális biometrikus megoldások egyre fontosabbá válnak.
A vállalatoknak tartózkodniuk kell az ujjlenyomat-, tenyérlenyomat- és kézkulcs-szkennerek használatától, hogy minimalizálják a fizikai érintés és a vírusátvitel mértékét.
Ezek az intézkedések megalapozzák az arcazonosító berendezések és a felhasználóbarát íriszszkennelés alapjait.
A pénzügy lehet a húzóágazat
A központi bankok sorra vezetik be a biometrikus hitelesítést. Ma már nem csupán a Bank of America, a JP Morgan Chase vagy a Wells Fargo, hanem a hazai banki ügyfelek is bejelentkezhetnek arcfelismeréssel mobilbanki alkalmazásukba.
A banki call centerekben hanghitelesítést is alkalmaznak az ügyfelek azonosítására.
A Visa 2022 májusában végzett felmérése szerint a felhasználók 86 százaléka szívesen használná a biometriát a fizetés során történő azonosításhoz. A biometriát már használók 70 százaléka szerint egyszerűbb a használatuk, 46 százalékuk pedig biztonságosabbnak is tartja, mint a hitelesítő adatokat vagy a PIN-kódokat.
Az internetes és mobilbankolás, valamint a pénzügyi műveletek digitalizációja egyre népszerűbbé vált az elmúlt években.
A Mordor tanulmánya szerint az újgenerációs biometriai alkalmazások piacán a Thales Group, a NEC Corporation, a Fujitsu, a Siemens és az IDEMIA számítanak a legnagyobb szereplőknek. Előrejelzésük szerint a 2025-2030 közötti időszakban Ázsiában nő majd leggyorsabban a piac. Jelenleg a legnagyobb biometriai piacnak Észak-Amerika számít.
A Mordor által jelzett éves növekedési ütemnél valamelyest lassabb bővülést jósol a Markets and Markets kutatása. A biometriai rendszerek piaca 2024 és 2029 között 12,3 százalékos átlagos éves növekedést ér majd el. A piac összértéke 2029-re pedig elérheti a 84,5 milliárd dollárt. A Markets and Markets szerint tavaly ez az érték még 47,2 milliárd dolláron állt.
(Kép: Dall-e)