Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nyílt tengeri szélfarmok karbantartása távirányított robotokkal

MEGOSZTÁS

A szélenergia-használat és az iparág növekedésével, távirányított robotjárművek hasznosnak ígérkeznek nyílt tengeren lévő szélfarmok kivizsgálásában és karbantartásában. Írország jövőre vonatkozó terveiben a megújuló energiák központi szerepet játszanak, a farmok hatékony működtetése viszont komoly kihívásokkal jár.

Az ír Limerick Egyetem kutatói sikeresen teszteltek az Atlanti-óceánon, Portugália partjaihoz közel lebegő szélfarmot vizsgáló robottechnológiát. Távirányítással működő járműveket fejlesztettek hozzá, azok tanulmányozták a félig merülő WindFloat Atlantic rendszert. Bizakodnak benne, hogy a robotokat a munka elvégzéséhez megfelelő méretekben tudják kialakítani. Nem lesz könnyű dolguk.

Ambiciózus célkitűzés

A jövőben viszont nagy szükség lesz rájuk, mert Írország nyílt tengeri energiapolitikája 2050-re 37 gigawatt megújuló energia-kapacitást célzott meg. A cél a szélfarmok eredményes és költséghatékony működése nélkül nem valósítható meg. A klímaváltozás elleni küzdelemben, a fenntartható jövő érdekében egyre nagyobb szükség lesz megújuló energiaforrásokra, az ilyen és más alternatív energetikai megoldásokra.

 

Nyílt tengeri szélfarm

 

Az elmúlt években jelentősen nőtt az ország szélenergia-felhasználása, márciusban az elektromossághasználat 43 százaléka szélen alapult. A nyílt tengeri szélfarm-szektor kiépítése viszont több kihívással jár.

A farmokat rendszeresen át kell vizsgálni, a hibákat ki kell javítani, a rendszert karban kell tartani. A technológia jelenállapota szerint a munkát emberek végzik, viszont az iparág bővülésével a költségek csökkentése iránti igény is felmerül, ráadásul úgy tűnik: a gépek jobban teljesíthetnek.

Helyszíni vizsgálat

Az elképzelés kivitelezhetőségét bizonyítandó, terepen tevékeny robotokból, tengeralatti távirányított járművekből és pilóta nélküli légi járművekből álló flottával vizsgálták a szélfarmot. A beavatkozási, javítási és karbantartási vizsgálatot az egyetem Robotika és Intelligens Rendszerek Központja (CRIS) végezte.

A lebegő turbina kivizsgálásánál a szerkezet mozgása eleve kihívást jelent. A CRIS-csapat a távirányított járművekhez kidolgozott alkalmazkodó irányítórendszerrel és a képek utófeldolgozásához egyedire kialakított gépilátás-algoritmusokkal minimalizálta a mozgást. A szerkezetekről vízfelszín-felettről és alattról is nagyfelbontású 3D modelleket készítettek.

Az eredmények bíztatóak, de még a kezdeteknél tartanak.

 

Képek: Irish Examiner, Flickr

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!