A buy-now-pay-later (BNPL) – vagyis vásárolj most, fizess később – modellre fókuszáló pénzügyi csoport, a Klarna tapasztalatai szerint az MI alkalmazása nagy mértékben csökkentette az ügyek kezelésére, megoldására fordított időt is – olvasható a Reuters beszámolójában.
A tavaly október óta Magyarországon is elérhető Klarna igazi „koránkelő” volt a GenAI bevezetésében. A költségcsökkentés mellett a produktivitás növelése volt a célja.
Az idei első félévben 673 millió svéd korona (mintegy 23,4 milliárd forint) nyereséget realizáló pénzügyi vállalat tájékoztatása szerint az MI mintegy 700 ember munkáját látja el, az átlagos ügykezelési idő pedig kettő és tizenegy perc között van.
A vállalat az elmúlt tizenkét hónapban mintegy ötezerről egészen 3800-ig csökkentette alkalmazotti létszámát, mondta el egy interjúban a Klarna vezérigazgatója. Sebastian Siemiatkowski azt ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ehhez nem került sor elbocsátásokra, a létszámcsökkenés a lemorzsolódás, a munkaerő-elvándorlás eredménye.
Egész egyszerűen senkit nem vettünk fel a távozók helyére, szeptember óta nincs munkaerő-felvétel a cégnél – tette hozzá a vezérigazgató.
A természetes karcsúsodás áldásos pénzügyi hatása
Az egy dolgozóra eső árbevétel 73 százalékkal nőtt egy év alatt. A korábbi 4 milliós értékről egészen 7 millió koronáig (243 millió forint) kúszott fel ez a mutató.
A Klarna azonban az eddig elért impozáns eredmények után sem áll meg, mérnökökön kívül a jövőben sem lesz munkaerőfelvétel. Anélkül, hogy külön határidőt szabtak volna meg erre, a menedzsment egészen a kétezer fős alkalmazotti létszámig hagyja majd érvényesülni a természetes lemorzsolódás karcsúsító hatását.
Miközben a fintech munkaügyi kiadásai összességükben csökkennek, az egyes alkalmazottak fizetését mégis jelentősen tudta emelni a vállalat – hangsúlyozták a Klarnánál.
A tőzsdei kibocsátásra készülő svéd fintech árbevétele az idei első félévben 13,3 milliárd koronára nőtt, amely 27 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, és amelyben jelentős szerepe van a 38 százalékos árbevétel-növekedést realizáló amerikai piacnak. Az első félévben elért tekintélyes nyereség jócskán ellensúlyozza az egy évvel korábban regisztrált 456 millió koronás veszteséget. Bár Siemiatkowski szerint már észszerű lehet a jövő évi tőzsdére lépésről beszélni, de a cég még nem hozott végleges döntést a nyilvános részvénykibocsátásról.
(kép: Klarna.com, Pexels/ThisIsEngineering)