Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

MI-modellek forradalmasítják a nemesfém-bányászatot is

MEGOSZTÁS

A világon mindenütt rohamtempóban terjed a megújuló, alternatív energiaforrások alkalmazása, a közgondolkodást pedig az emberiség csillapíthatatlan és folyamatosan növekvő energiaéhsége uralja. Mindeközben kevés szó esik arról, hogy a tiszta energiával táplált gazdaság számára egyre fontosabb a működéséhez nélkülözhetetlen ásványok és fémek kitermelése.

Mint napjainkban annyi mindenre, e dilemmára is a mesterséges intelligencia jelenthet megoldást.

A feltárás új útjai

Az elektromos autókban, a napelemekben és a hidrogén-üzemanyagcellákban van egy közös pont. Ez pedig a nemesfémek iránti igény.

Korábban a nemesfémek felkutatása, valamint kitermelése rendkívül fáradságos folyamatot jelentett. Az MI térhódításával azonban megjelent több olyan vállalat is piacon, amelyek újraírnák a nemesfém-kitermelés játékszabályait.

A Kobold Metals, a VerAI és az Earth AI nevű startupok ékes példái annak, miként hasznosítható az MI abban, hogy az említett fémek mihamarabb felszínre, majd piacra kerüljenek. 

Az Earth AI egy MI-alapú ásványkincs-kereső szoftvert fejlesztett, amihez szintén saját fejlesztésű fúrási technológiát is biztosítanak. A prediktív ásványkincs-kutatással és feltárással foglalkozó cég több mint öt évtized információit tartalmazó adatbázissal dolgozik. 

“Az MI-modellünket úgy képezzük ki, hogy a múltban feltárást végző több száz geológus évtizedes kudarcaiból és sikereiből egyaránt tanuljon” – mondta az Earth AI vezérigazgatója a CNBC-nek. “Mindezzel sokkal jobb előrejelzéseket tud adni arra vonatkozóan, hogy hol keressük a fémeket a jövőben” – mondta Roman Tesljuk.

Gyorsabb, olcsóbb, intelligensebb

Amikor a rendszer megtalálja a feltételezett fémlelőhelyet, az Earth AI le tud fúrni és egy teniszlabda átmérőjének megfelelő lyukon keresztül ellenőrizni tudja a mintákat. Tesljuk szerint ennek a bányászati eljárásnak a használata feleannyi költséget és töredéknyi időt vesz igénybe, mint a hagyományos módszerek. 

A Mining Data Online szerint az egyes bányák éves bevétele 50 millió és 3 milliárd dollár között mozoghat.

Az Earth AI több mint 600 méter mélyre fúr, és olyan kőzetmintákat vizsgálnak, amely korábban sosem voltak a felszínen. A Teslyuk által is említett kőzetben lévő fémekből elektromos autók százmillióit lehet megépíteni. A cégvezető szerint ezzel megújulóvá tehetnek számtalan rendszert, ezek a kőzetek pedig akár a szénhidrogénektől való függetlenedést is elhozhatják.

Az Earth AI nem a meglévő bányák körül kutat, hanem új területeket keres, majd a begyűjtött információt bányavállalatoknak értékesíti.

“Ezeknek az ásványoknak a piaca hatalmas” – mondta Jamie Lee, a Tamarack Global ügyvezető partnere, az Earth AI egyik befektetője.

A többi befektető között szerepel az Y Combinator, a Cantos Ventures, a Scrum Ventures, az Alpaca, a Sparkwave Capital és az Overmatch. A vállalat egy nemrégiben zárult befektetési kampányban összesen 38 millió dollárt friss tőkét gyűjtött össze.

A vállalat a közelmúltban a Legacy Mineralsszal közös vállalkozásban – az MI segítségével – Ausztrália egyik legnagyobb palládium-lelőhelyét fedezte fel.

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!