Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mesterséges intelligencia a Vatikánban

MEGOSZTÁS

Elkészült a vatikáni Szent Péter Bazilika digitális ikermásolata. A megvalósításhoz mesterséges intelligenciát is használtak, és egy friss honlapon szintén MI-megoldásokkal növelhetjük az élményt. A katolikus egyház a 2026-ös szentévre is készül az újításokkal.

A mesterséges intelligencia változatlanul pörög, legutóbb a szentszék jelentette be, hogy MI-vel támogatott szolgáltatást indított a Szent Péter bazilikához. A felhasználók virtuálisan hozzáférhetnek a bazilika reneszánsz kori építészeti remekeihez, a fizikai látogatóknak pedig a helyszíni élményeit igyekeznek növelni, a technológiával még átélhetőbbé tenni a látottakat.

Az újítással a 2025-ös szentév vagy jubileumi év ünnepi rendezvényeit is előkészítik. Minden huszonötödik esztendő különleges a katolikus egyház számára, a papok rendkívüli feloldozási és felmentési felhatalmazásokat kapnak, a hívők búcsúban, a bűnbánat szentségében és a büntetés elengedésében részesülhetnek. Ezt a gyakorlatot sem a keleti ortodox egyházak, sem a protestánsok nem ismerik el, sőt, az utóbbiak támadják is.

 

De mi köze a mesterséges intelligenciának szentévhez és búcsúhoz?

„A Szent Péter bazilika olyan, mint a csillagos ég egy nyári éjszakán, pompája folyamatosan elvarázsol” – jelentette ki Mauro Gambetti bíboros, a bazilika főpapja. Hozzátette, hogy az új technológia távcsőként vagy űrhajóként funkcionálva, javít a látványon, fokozza a hatást, és mivel jövőre valószínűleg sokkal többen látogatnak el a Vatikánba (a bazilikát nem szentévben napi negyven-ötvenezer személy nézi meg), rengetegen élhetik át még elmélyültebben a jubileumi év élményeit.

 

A Szent Péter bazilika belülről

 

A Vatikán a Microsofttal dolgozik együtt, a projektet az örökségvédelemmel foglalkozó, helyszíneket digitalizáló Iconem vállalat vezeti. A szentszék új interaktív honlapot indított, a bazilika digitális másolatával (digitális ikertestvérével) és mesterséges intelligenciával feljavított két kiállítással.

 

Műemlékvédelem és MI a jövő generációiért

Az épületegyüttest drónokat és 3D szkennelést, kamerákat és lézert használva modellezték. Az adatokat MI-algoritmus rendezte egybe, finomított rajtuk, kiegészítette őket. A drónok négy héten keresztül, éjszakánként repültek a bazilika felett, összesen 400 ezernél több fényképet készítettek, és annyi adatot gyűjtöttek össze, hogy egymásra tornyozott DVD-lemezek hat kilométer magas oszlopát töltenék meg.

A digitális iker adatai a látogatók elkápráztatása mellett más célt is szolgálnak: fontos szerepet játszanak a megőrzési és restaurációs munkákban. A Microsoft szerint ezzel a következő generációk is közelebb kerülhetnek a katolikus egyházhoz, jobban megismerhetik az ikonikus templomot.

Ferenc pápáról köztudott, hogy pozitívan viszonyul a mesterséges intelligenciához, az ismeretek bővítésének eszközét látja benne, de az etikus, az emberiség javát szolgáló használatra is figyelmeztet.

 

Képek: PxHere, Flickr

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!