Különösen figyelemre méltó az Amazon felhőszolgáltatásának, az AWS-nek azon ügylete, amelyben közvetlen áramellátási megállapodást kötne a Susquehanna atomerőművel Pennsylvaniában. A megállapodás – amelyet „mérőn kívüli” csatlakozásnak neveznek – az első ilyen típusú ügylet, amelyet a Szövetségi Energetikai Szabályozó Bizottság (FERC) elé terjesztettek. A FERC jelenleg elutasította azt az ajánlatot, amely 960 megawattnyi áramot irányított volna az adatközpontba, ami több mint félmillió háztartás számára elegendő energia lenne.
Ez a döntés sokakat meglepett, és további kérdéseket vet fel a jövőbeni hasonló megállapodásokkal kapcsolatban. De vajon mi történik, ha a nagyfogyasztók közvetlenül csatlakoznak az erőművekhez? Marad-e elég energia a többieknek?
Az energiaellátás már most is nehézkes, mivel az iparági átállás a környezetszennyező fosszilis üzemanyagoktól az alternatív, zöld források felé folyamatban van. A technológiai óriások, mint az Amazon, gyorsabban szeretnék felépíteni adatközpontjaikat, de az elektromos hálózatokhoz való csatlakozás sok helyen akár négy évig is eltarthat.
Ezen segítene a közvetlen kapcsolat. Hiszen a technológiai cégek nem kellene várniuk.
A Susquehanna atomerőművel köthető megállapodás szerint a közvetlen kapcsolattal az erőmű nagyobb bevételre tehet szert, mivel az energiaárakat a piacnál magasabb áron értékesíthetné.
A megállapodás sikerességét azonban nem mindenki üdvözölné. Különböző energetikai és villamosenergia szereplők, mint az Exelon vagy az American Electric Power arra figyelmeztetnek, hogy ez a megoldás igazságtalan. Hosszú távon káros hatással lehet a fogyasztókra.
A FERC döntése kulcsfontosságú lesz, hiszen az eljárás példaként szolgálhat.