Az EU statisztikai hivatalának számai szerint a legmagasabb használati arányt Dánia érte el, ahol a vállalkozások 27,6 százaléka alkalmazza az MI-t. A képzeletbeli dobogóra még Svédország (25,1 százalék) és Belgium (24,7 százalék) állhatott fel. Az uniós rangsort Bulgária (6,5 százalék), Lengyelország (5,9 százalék), valamint Románia (3,1 százalék) zárta.
Mindenhol nőtt felhasználás, de nagy a szórás
Valamennyi uniós országban növekedett az MI-technológiákat alkalmazó vállalkozások aránya 2023-hoz képest. Az MI-t legnagyobb mértékben hasznosító cégek aránya Svédországban, Dániában és Belgiumban nőtt a legmeredekebben tavaly. A leglassabb növekedést pedig Portugália, Románia (+1,6 és Spanyolország regisztrálta.
A vállalkozások különböző MI-megoldásokkal igyekeznek javítani hatékonyságukat. A leggyakrabban alkalmazott MI-technológia az írott nyelv elemzése (szövegbányászat) volt. Ezt a vállalkozások 6,9 százaléka használta – ez négy százalékkal nagyobb arány, mint a 2023-as mutató. A második leggyakoribb MI-technológia az írott vagy beszélt nyelv generálása (természetes nyelvi generálás) volt, amelyet a vállalkozások 5,4 százaléka használt (+3,3 százalék 2023-hoz képest). Mindezeket a beszélt nyelv gépileg olvashatóvá alakítása (beszédfelismerés) követte, amelyet a vállalkozások 4,8 százaléka használt 2024-ben (+2,2 százalék).
Magyarországon 2024-ben a cégek 7,41 százaléka használta az MI-t, ezzel több mint megduplázta egy év alatt az “intelligens” vállalatok arányát. Igaz, hazánk ezzel a mutatóval még mindig az MI-t a legkisebb arányban adoptáló országok között van. Ennél rosszabb arányt csak az uniós rangsort záró három ország produkált
(Kép: Dall-e)